Viikko on mennyt 5mg. Milloin voisi odottaa, että jotain auttaisi?
Ahdistukseen cipralex, toimiiko?
voi mua
6401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sinulla se nostetaan?
cipralexia on syöty kolmisen kuukautta 10 mg ja sitä ennen pari kuukautta 5 mg enkä ole kokenut saavani YHTÄÄN hyötyä siitä
...ite pyysin matalaa annosta, ettei mee ihan kauheeksi lääkeoireet
Truxal on hyvä lääke ahdistukseen. Söin reilun vuoden vain masennuslääkettä ja ahdistus oli kova. Sitten sain Truxalin ahdistukseen ja tuntui kuin uusi elämä olisi alkanut. Ahdistus lakkasi. Tulee enää harvoin, jos on touhuja liikaa.
Siis vähintäin kaksi viikkoa menee, mutta muista, ettei lääke paranna, se ehkä auttaa selvittämään kipupisteet.
Ei lääke auta rahapulaan, ei yksinäisyyteen... Se auttaa siihen, että ehkä saa voimia hoitaa raha-asiansa kuntoon tai hakeutuu ihmistenilmoille, mutta aina on itse tehtävä töitä, niin masennuksen kuin ahdistuksenkin kanssa.
ja ahdistukseen, ensin viikon 5 mg, sitten viikon 10 mg päivässä. Lääkäri sanoi, että vaikutusta voi odottaa 2-4 viikon kuluessa, alussa oireet saattavat jopa pahentua.
Toimintakyky ja mieliala parantuneet merkittävästi jo nyt, siis kahden viikon jälkeen, jokainen päivä edellistä parempi, niin että sitä on vaikea muille selittää. Ja jos oletus on, että täys teho saattaa iskeä vasta neljän viikon käytön jälkeen, voin vain odottaa voiko se vielä tästäkin parantua!!!
Eli toimii mulle, mitä ilmeisimmin, eikä mitään merkittäviä sivuoireita, ellei sitten lievä raukeus, joka saattaa johtua siitä, että viimein kykenen vähän relaamaan.
Asiat ovat edelleen pahasti perseellään, mutta nyt kykenen kohtaamaan ne purskahtamatta itkuun pelkästä ajatuksesta, ja vähitellen jopa tekemään niille jotain. Ja kuten sanoin, juuri nyt jokainen päivä on parempi kuin edellinen, ja olo tyynempi ja vahvempi. Myös läheinen ystäväni allekirjoittaa sen, että muutos minussa on näkyvä ja iso.
Lääkevastineet ovat varsin yksilöllisiä, mutta minulle Cipralex tuntuu tosiaan toimivan. Suosittelen lämpimästi että katsot ainakin sen neljä viikkoa mitä tapahtuu.