Temppurata Mikkeliin

villa-ristkko

Pölkupyöräilijät saava temppuradan Mikkeliin/ Rantakylän nuorisotalon taakse.

Kyllä tulee komee ja iso rata. Hiekkaa on ajettu jo viikkotolkulla Hänninhaudan pohjalta Rantakylään.

Ajatus on tietysti hyvä, mutta onko aika oikea?

Kaupungillahan ei pitänyt olla rahaa edes vanhusten hoitoon?

no, Rantakylähän on jo sijanintinsa puolesta ollut pyörävarkaien aluetta.

Viime viikonloppun vähä-älyiset nuoret olivat varastaneet melko uuden tyttöjen punaisen vaihdepyörän ja raahanneet sen luokossa olevana jalkakpallokentälle, ja katujen betonisella reunuskivillä heitelleet pyörää niin, että ehjää osaa pyörässä ei enää ole.

Miettikää mikä fiilis heitellä betonisella järkäleellä jonkun lapsen pyörää?
Tulee varmaan hetkeksi tuollaiselle kusipäälle kaksimetrinen ja vahva olo. per..le pärjäsin pyörälle, ja vielä lukossa olevalle..mahtavaa.

ps. kunhan temppurata käynnistyy kunnolla, niin pyörävarkaudet lisääntyy, kun temppuilijan täytyy saada osia omaan radalla särkyneeseen pyörään.

Eli aina kun pyöräsi varastetaan, niin käyppä hakemassa raato Rantakylän temppuradan tuntumasta, ennustan minä..

10

870

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinä olisit

      ne Hänskin hiekat sitten kuljettanut? Torille, vai?

    • XC kuski

      Ei taida ne perus Nopsan osat käydä tuollaiseen BMX pyörään, jolla on tarkoitus radalla ajaa. Rakennustyöt suoritetaan mitä ilmeisemmin talkoilla. Ylimääräinen maa-aines pitää kuljettaa kuitenkin pois Hänskistä, niin miksei tähän. Ja luulen että nämä "pahan" tekijät saavat mahdollisesti uuden harrastuksen radan myötä jättäen kolttoset taakseen. Ja moni nuori joka lajia harrastaa osaa arvostaa tätä BMX rata hanketta.
      Miettikääpäs jos hiihtoa harrastavalle ei ajettaisi latuja.... Tai uimareilta otettaisiin vesi pois altaasta.... Rupeis kyl itteänikin korpeamaan.

      Ja todelliset pyöräilyn harrastajat osaavat kunnioittaa omaa sekä toisten omaisuutta ja pitää niistä hyvää huolta. Pyöräilyn harrastajalla en tarkoita kerran kesässä pyöräilevää Veikko tai Pirkkoa, joka ekan lenkin jälkeen työntää Tunturinsa varastoon ja siirtyy terassille juomaa ölbää.
      Kiitos!

      • jappppe

        Missäs rata viipyy?
        Loppuiko innostus?


      • jappppe kirjoitti:

        Missäs rata viipyy?
        Loppuiko innostus?

        Kovasti on kone jo siellä levitellyt soraa.

        Vinkki: Rantakeitaan pihasta, sieltä mistä pururadat/ladut alkaa, pääsee kaiketi parhaiten ja autonkin saa tietty siihen vieree. Rantakeitaaseen sitten uimaan ja saunaan, eikä tarvii autoa välillä siirrellä.


    • Mölyä mutta ei hyötyä

      Tuppuralan koulun viereen kevyenliikenteenväylän tuntumaan tehtiin ilmeiseti skeittirata tms. Tehtiin, tehtiin pohjat, valettiin ja viilattiin ja höylättiin. Nyt näyttää siltä että hiekka on päällä eikä sitä kukaan kaipaa. Tehtiinkö jotain yksittäistä varten ja sitten jäi tuulen huuhdottavaksi. Ja kaikki maksaa.

    • nuorisolle

      Ymmärtääkseni hiekka on peräisin toriparkin kaivannosta? Talvella rata on hyvä mäenlaskupaikka ja miksei vaikka lumilautahyppyrin paikka.

    • sumppa_Hr

      Varmaan ihan oivallinen asia. Onhan sekin temppupyöräilijöiden harrastajille tarpeellinen. Mutta tuo varkausasia (voi pyöräparkaa) on tuomittava teko. Alköö kukaan kajotko tahi muutoinkaan ottako toisen omaisuutta luvatta.

      • Lautailuun tykästynyt

        ...vie tuota kaivettua rakennushiekkaa Tornimäelle? Tulis hetkessä kymmenien metrien korotus siihenkin töyssyyn.


      • nyppylä näppylä
        Lautailuun tykästynyt kirjoitti:

        ...vie tuota kaivettua rakennushiekkaa Tornimäelle? Tulis hetkessä kymmenien metrien korotus siihenkin töyssyyn.

        niin paljoa ole lähteny, sielt' hänskistä, jotta sillä tornimäkeä olis korotettu.


    • 4x harrastaja

      Tuossa aiempi kirjoittaja kirjoitti ihan totta, ei ne Nopsan ja Helkaman osat oikein hyvällä tahdollakaan käy noihin BMX tai 4X pyöriin.
      Varasteleeko keihäänheittäjät maaseudulta kaikki heinäseipäät, tai varastaako rallikuskit jokaisen vastaan tulevan auton?
      Jos 10 vuoden anomisen jälkeen tuollainen rata saadaan tähän kylään niin eihän se voi olla kuin paha paikka jossa käytetään huumeita, rikotaan paikkoja ja pahoinpidellään kaikki vastaan tulevat... (Huom SARKASMIA)

      Maa-aines josta tuo rata rekennetaan tuli Hänskistä ja toriparkilta. Eli maa on ilmaista. Muussa tapauksessa nuo olisi viety jonnekkin metsänlaitaan isoon kasaan ilman mitään hyötykäyttöä.
      Lisäksi nuo hyppyrit yms rakennetaan talkootyönä. Kaikki halukkaat vain lapion varteen kunhan aika on kypsä.

      Lisäksi tuo rata on täysin kisakelpoinen ja näin tuolla voi järjestää ihan sm-tason kilpailuja.
      Ja lisäksi tuo tulee tuomaan rahaa niin uimahallille kuin lähi kaupoille yms koska kyllä kuskien pitää syödäkkin.

      Jos joku epäilee että että tuo on nyt sellaista turhanpäiväistä pyörällä lasettelua niin suosittelen kokeilemaan ja ajamaan tuon vaikka 3 kertaa putkeen ja sano sitten onko tuo rankkaa?

      Esim. Lahdessa jossa tuollainen rata on rakennettu vähensi huomattavasti kauppojen edessa syljeskeleviä teinejä koska heillä on MIELENKIINTOISTA tekemistä.
      Lisäksi tuo vähentää pyöräilijöiden poismuuttoa tältä kylältä koska täällä on oikeasti harrastusmahdollisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      189
      1448
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      181
      790
    3. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      50
      664
    4. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      43
      640
    5. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      623
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      373
      609
    7. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      521
    8. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      18
      515
    9. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      502
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      496
    Aihe