Raivostuttavat etanat

jääkukkaset

Apua, minulla on kaksi vuokrapuutarhapalstaa ja reunoilla on ruohikkomaata ja puitakin. Etanoita on valtavasti ja nyt kun alkaa tulla taimet esille, ne syö KAIKKI.
Kertokaa asiantuntijat, mitä minä teen, kamalaa tappaa luontokappaleita, mutta haluan itsekin syödä papuja ja kesäkurpitsoita muista puhumattakaan jos ne sais kasvaa!
Onko olemassa jotain oikein hyvää myrkkyä? Oon kokeillu mäntysuopaliuosta mutta ei se oikein tehoa.

Vinkeistä tosi kiitollinen.

7

986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herota

      Sama juttu. Ainut toimiva keino tuntuu olevan yksinkertaisesti kerätä etanat pois. Vähenevät ajan myötä kun jaksaa kerätä. Olutpulloja laittelen sinne tänne, pohjalle vähän olutta -ryömivät sinne eivätkä pääse ulos. Tykkäävät jostain syystä oluen tuoksust.a

    • sarveton

      Edellisen kaljavinkin lisäksi toimii myös seuraavakin:
      kasaa salaatinlehtijämiä yhteen paikkaan, asettele kasteltu juuttikangas niiden päälle ja käy keräämässä niljakkaiset pois seuraavana päivänä. Se on tehokas keino houkutella isompi populaatio yhteen paikkaan.

      Tarkista myös lähipalstojen kompostit, koska niissäkin muhii joskus melkoinen etanakunta jos komposteja ei kunnolla hoidella. Etanat rakastavat esim. hitaasti maatuvia lehtikasoja.

      Vanha kansa käytti tuhkaa, joten jos tunnet jonkun jolla on takkaa tai puu-uunia pyydä häneltä mahdollisimman puhdasta tuhkaa (= ei ole poltettu törkyjä samassa) ja ripottele tuhkaa istutuksien ympärille. Tuhka kuivattaa etanaa.

      Lisäksi on kaupasta ostettavia etana-ansoja, joilla saa hengen pois myös muiltakin pieniltä nelijalkaisilta.

      Tarkkaile, ettei etanoiden seassa pyöri myös espanjansiruetanaa.Sen kanssa oletkin pulalla ja siinä ei kannata söpöstellä pikku lountokappaleiden hengellä. MIeluummin terhakat taimet kuin elämää etanoiden kanssa. Niitä kyllä riittää, vaikka jonkun sata murhaisitkin.

      • sdsdsddffddf

        Jos omatunto alkaa vaivaamaan, eikä haluaisi millään tappaa etanoita, niin eihän mikään estä keräämästä niitä elävänä johonkin sankoon, ja kuljettamasta vaikkapa jonnekkin metsään/muulle tyhjälle rehevälle alueelle, missä ei ole lähettyvillä puutarhoita....


      • jostain luin

        Luin jostain, että etanat eivät pidä murskattujen kananmunan kuorien päällä ryömimisestä. Sitäkin voisi kokeilla. Ja eikö kuoristä liukene myöskin kalkkia maahan?


    • gfdgdg

      Minä kerään ne illalla sankoon ja kaadan kiehuvaa vettä päälle.

    • toinen kysymys

      Missä on tarjolla vapaita puutarhapalstoja kaksin kappalein:).

      • jääkukkaset

        Kyllä meillä Porvoossa on useammilla paikoilla ollut saatavissa useampia palstoja vuosittain. Monena vuotena on jäänyt kokonaan lunastamattakin. Niin että jos kiinnostaa ja oot täältäpäin niin tervetuloa ens vuonna mukaan, tänä vuonna tuskin enää oikein ehtii. Kaupunki vuokraa palstoja.
        Mukavaa kesän jatkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      87
      1833
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1298
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1120
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      64
      988
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      85
      850
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      833
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      827
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe