Raivostuttavat etanat

jääkukkaset

Apua, minulla on kaksi vuokrapuutarhapalstaa ja reunoilla on ruohikkomaata ja puitakin. Etanoita on valtavasti ja nyt kun alkaa tulla taimet esille, ne syö KAIKKI.
Kertokaa asiantuntijat, mitä minä teen, kamalaa tappaa luontokappaleita, mutta haluan itsekin syödä papuja ja kesäkurpitsoita muista puhumattakaan jos ne sais kasvaa!
Onko olemassa jotain oikein hyvää myrkkyä? Oon kokeillu mäntysuopaliuosta mutta ei se oikein tehoa.

Vinkeistä tosi kiitollinen.

7

991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herota

      Sama juttu. Ainut toimiva keino tuntuu olevan yksinkertaisesti kerätä etanat pois. Vähenevät ajan myötä kun jaksaa kerätä. Olutpulloja laittelen sinne tänne, pohjalle vähän olutta -ryömivät sinne eivätkä pääse ulos. Tykkäävät jostain syystä oluen tuoksust.a

    • sarveton

      Edellisen kaljavinkin lisäksi toimii myös seuraavakin:
      kasaa salaatinlehtijämiä yhteen paikkaan, asettele kasteltu juuttikangas niiden päälle ja käy keräämässä niljakkaiset pois seuraavana päivänä. Se on tehokas keino houkutella isompi populaatio yhteen paikkaan.

      Tarkista myös lähipalstojen kompostit, koska niissäkin muhii joskus melkoinen etanakunta jos komposteja ei kunnolla hoidella. Etanat rakastavat esim. hitaasti maatuvia lehtikasoja.

      Vanha kansa käytti tuhkaa, joten jos tunnet jonkun jolla on takkaa tai puu-uunia pyydä häneltä mahdollisimman puhdasta tuhkaa (= ei ole poltettu törkyjä samassa) ja ripottele tuhkaa istutuksien ympärille. Tuhka kuivattaa etanaa.

      Lisäksi on kaupasta ostettavia etana-ansoja, joilla saa hengen pois myös muiltakin pieniltä nelijalkaisilta.

      Tarkkaile, ettei etanoiden seassa pyöri myös espanjansiruetanaa.Sen kanssa oletkin pulalla ja siinä ei kannata söpöstellä pikku lountokappaleiden hengellä. MIeluummin terhakat taimet kuin elämää etanoiden kanssa. Niitä kyllä riittää, vaikka jonkun sata murhaisitkin.

      • sdsdsddffddf

        Jos omatunto alkaa vaivaamaan, eikä haluaisi millään tappaa etanoita, niin eihän mikään estä keräämästä niitä elävänä johonkin sankoon, ja kuljettamasta vaikkapa jonnekkin metsään/muulle tyhjälle rehevälle alueelle, missä ei ole lähettyvillä puutarhoita....


      • jostain luin

        Luin jostain, että etanat eivät pidä murskattujen kananmunan kuorien päällä ryömimisestä. Sitäkin voisi kokeilla. Ja eikö kuoristä liukene myöskin kalkkia maahan?


    • gfdgdg

      Minä kerään ne illalla sankoon ja kaadan kiehuvaa vettä päälle.

    • toinen kysymys

      Missä on tarjolla vapaita puutarhapalstoja kaksin kappalein:).

      • jääkukkaset

        Kyllä meillä Porvoossa on useammilla paikoilla ollut saatavissa useampia palstoja vuosittain. Monena vuotena on jäänyt kokonaan lunastamattakin. Niin että jos kiinnostaa ja oot täältäpäin niin tervetuloa ens vuonna mukaan, tänä vuonna tuskin enää oikein ehtii. Kaupunki vuokraa palstoja.
        Mukavaa kesän jatkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      334
      11125
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      347
      7701
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2253
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2097
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      137
      1922
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1571
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1241
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1034
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      878
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe