Mitä laajakaistaa suosittelisitte, kertokaa ?

keskustan kivitaloasukas

Viimeiset viisi vuotta on ollut
Sonera Laajakaista ADSL 2M/512k ja hintana nykyaikaan 37 €.


Ajattelin vaihtaa, vaikapa suunnilleen samallaiseen, kiinteään, mitä suositelisitte ?

Tai suositeletteko jotain mokkulaa ? olishan se tulevaisuuta vaikka on vielä pöytäkone.


Mitään "yhteisliittymiä", kimppaliittymiä, en ota

15

602

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H.kp

      Mulla on samalla hinnalla kiinteä 10m/1m FSP liittymä, tarttet tosin modeemin sieltä sitä varten, mutta ei ole pahan hintainen tohon verrattuna.

    • vorssalainen

      Mul on FSP 10/1 ja hintaa 34€/kk

      • vorssalainen

        Niin ja modeemin sain kaupantekijäisiksi vuoden sopimuksesta. En ole aivan varma olisiko langaton maksanut, mutta otin televisio kaapeliin ihan langalisen mallin johon minulta löytyi jo buffalon langaton reititin.


      • FSP:n hinnasto,
        vorssalainen kirjoitti:

        Niin ja modeemin sain kaupantekijäisiksi vuoden sopimuksesta. En ole aivan varma olisiko langaton maksanut, mutta otin televisio kaapeliin ihan langalisen mallin johon minulta löytyi jo buffalon langaton reititin.

        ettei tarvi arvailla.
        http://www.fsp.fi/?pageid=22&parent0=1&parent1=5


      • keskustan kivitaloasukas

    • 10 vai 40 €/kk ? ?

      Minkä nopeus pitäisi ottaa Forssan Seudun puhelimen Laajakaistassa
      jotta Yle Areena ei töki, siis koskaan pysähtele esityksen aikana ?


      meillä kympin kuussa olevalla tikulla lähes joka toisella katselukerralla pysähtelee, pitäisikö ottaa 8 Mbit, tai 12 Mbit.

      Kaikkeen muuhun tikku riittää, kun jättää illalla yöksi lataamaan YouTubeen, on aamulla videot jaossa sukulaisille, yms.

      http://aijaa.com/v.php?i=000138069822.jpg

      viime kuussa meni 24 kk sopimus poikki ja jatkuu vapaana liittymänä.

    • DNA on tosi hyvä.

      "Dna, Elisa ja Sonera 3g-verkot testissä
      18.5.2010"

      "SIINÄ OLI JÄRJESTYS", hinta/nopeus suhteessa, noin 15 €/kk tikuista.

      Minä kyllä saan 10 €/kk 5-9 Mbit/s tikun kun pidin jo 24 kk kytkyn ajan.
      Silloin oli 0,5-3,6 Mbit/s ja 9.80 €/kk ja nyt on vapaa ja kytkytön jatko.

      Toki kiinteätä tarvitsee jos on jatkuvaa tarvetta yli10 Mbit/s, nopeuteen,
      mutta tikut ovat käteviä, toimivat matkoilla, autossa ja kortin voi laittaa puhelimeenkin, tosin siloin voi soittaa vain hätäpuhelut ja tekstiviesteillä.


      http://tekniikanmaailma.fi/kuva-ja-aani/testit-ja-pikakokeet/dna-elisa-ja-sonera-3g-verkot-testissa

      http://www.dna.fi/DNAOy/Media/tutkimustoiminta/Documents/3G-verkkojen tiedonsiirtonopeuksien vertailu.pdf

    • asjiikaa

      Mokkula toimii vallan hyvin perusskäyttöön ja maksaa kolmasosan. Hae tarjoustalosta telefinlandin mokkula kokeiluun pariksi viikoksi. Soneralta citymarketista ei kannata koska niiden mokkuloissa on datarajat. Dnalla olemattomat verkot, elisalla parempi mutta kamalat asiakaspalvelut ja molemmat kusettaa nopeuksissa. Kaikilla suunnilleen samat hinnat, täysnopeudella 13,90e kuussa. Oli kaikki kokeilussa ja Teleen päädyttiin. Kysy myyjältä parempi mokkula, makso euron enemmän kuussa mutta toimii meillä nopeemmin.

      • huntui

        DNAlta oli mokkula kokeilussa eikä toiminut sitten yhtään vaikka keskustassa asutaanki. Kiintee vielä käytössä.


      • forssalainen61
        huntui kirjoitti:

        DNAlta oli mokkula kokeilussa eikä toiminut sitten yhtään vaikka keskustassa asutaanki. Kiintee vielä käytössä.

        tf mokkula meillä n. 14e/kk, toimii ihan riittävään. en uskonut soneran verkkoon mutta niissä on tyytyväisyystakuu 14vrk jos paketti tulee postissa.


      • 3korttia, 2x10€/kk
        forssalainen61 kirjoitti:

        tf mokkula meillä n. 14e/kk, toimii ihan riittävään. en uskonut soneran verkkoon mutta niissä on tyytyväisyystakuu 14vrk jos paketti tulee postissa.

        ota huomioon,
        useissa mokkuroissa on alussa tarjouksena nopeampi yhteys,
        kokeiluajan,
        lopetin yhden 6 k jälkeen, kun siirtyi vakionopeuteen,
        lopetus onnistui helpolla, vaikka oli 24kk sopimus.

        ihmettelen jos ei dna toimi,
        testeissä ollut usein paras kaupungeissa ja viimeisessäkin TM
        kaksi kertaa nopeampi kuin muut.

        kiinteää en kyllä ajattelis muuta kuin lapsiperheisiin, mokkuran säteilyvaaran takia, muuten on kallis ja rajoitettu,
        mokkuran kortin kun saa puhelimeen matkoille, tai kannettava toimii kaikkialla, Suomessa.


      • toinen vorsalaine1
        3korttia, 2x10€/kk kirjoitti:

        ota huomioon,
        useissa mokkuroissa on alussa tarjouksena nopeampi yhteys,
        kokeiluajan,
        lopetin yhden 6 k jälkeen, kun siirtyi vakionopeuteen,
        lopetus onnistui helpolla, vaikka oli 24kk sopimus.

        ihmettelen jos ei dna toimi,
        testeissä ollut usein paras kaupungeissa ja viimeisessäkin TM
        kaksi kertaa nopeampi kuin muut.

        kiinteää en kyllä ajattelis muuta kuin lapsiperheisiin, mokkuran säteilyvaaran takia, muuten on kallis ja rajoitettu,
        mokkuran kortin kun saa puhelimeen matkoille, tai kannettava toimii kaikkialla, Suomessa.

        Säteilyvaara. Taidat olla niitä heppuja, jotka kulkevat kaupungilla foliohattu päässä. Mokkulat lähettää milliwattiluokan radioaaltoja, jotka ovat haitattoman sähkömagneettisen spektrin alueella. Sillä ei ole paskaakaan merkitystä vaikka työntäisit mokkulan korvasta sisään, se tuskin juurikaan muuttaisi sinun läpi kulkevan (haitattoman) säteilyn määrää, Kilowattiluokan radiolähettimet mastoissa pitävät kyllä sinut täynnä "säteilyä" koko ajan.

        PS. Oletko kuullut, että tavallinen valokin on sähkömagneettista säteilyä, huh. Eikö olisi jo aika pukeutua jätesäkkeihin? Vältyttäisiin siltä säteilyltä.


    • Anonyymi

      En ainakaan suosittele lounelan valokuitu puhelinlinja liittymää.  maksetaan sadasta megasta, joskus saa 50 megaa, useimmiten latausnopeus on alle 10 Mbps ja lähetysnopeus 2-30 Mbbs.

      "Ruuhka-aikana 15-20.00 on usein ja tänäänkin viive 300 ms ja nopeus 5/0,5. Toki sillä pärjää ja tottuu eikä kaikki huomaa.

      Muutama vuosi takaperin oli DNA , oil 7-8 vuotta ja nopeus aina parani. maksettiin 50 megasta, sitä ei tietysti alussa tullut mutta pari vuotta tuli aina yli 35/40 ja usein 60/40. hinta oli 15 e koko ajan.  Harmi kun vaihdoin talin valokuituun.

      Nytkään ei tahdo lähteä, lähetysnopeus 0,4

    • Anonyymi

      Telian kanssa olen naimisissa, on liittymiä ja laajakaistaa, juuri muuttivat joksikin hybridiksi. Ei mitään moittimista parisuhteessa, vieraisiin en ole menossa.

    • Anonyymi

      Mobiililiittymä, haja-asutusalue, Tammela:

      DNA on tehnyt oman linkkiasemansa Tammelassa uuteen paikkaan, ja vanha linkkiasema täällä on nykyään Elisan hallussa.
      Muutamalla taloudella yhteydet ovat todella surkeita.
      Nopeudet tuon vanhan linkin lähettyvillä DNA:lla ovat menneet alle puoleen siitä mitä ne olivat esim. keväällä 2017. Muutoksesta lienee noin 2 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe