Eli Sonyn kotiteatterista menee scartti telkkariin ja telkkarista HDMI pleikkariin, mutta en saa mitenkään ääntä kuulumaan pleikkarista.
Vaikea sikäli auttaa, koska asia on pelkästään asetuksista kiinni, mutta olisi hyvä tietää onko edes mahdollista saada ääntä ulos tuolla viritelmällä?
Vaikea sikäli auttaa, koska asia on pelkästään asetuksista kiinni, mutta olisi hyvä tietää onko edes mahdollista saada ääntä ulos tuolla viritelmällä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ajatella että yrität saada kotiteatterin äänen kuulumaan pleikkarista.
Pahoittelen, että olen näin perkeleen tyhmä näissä asioissa.
Nyt scartti vie teatterilta kuvan (ja äänen) telkkariin.
HDMI taas kuskaa kuvan ja äänen pleikkarista telkkariin.
Eli tuolla kytkennällä ei pleikkarin ääni tule teatterista ulos millään.
JOS kotiteatterissa on vapaa optinen tulo äänelle, niin hankit optisen kuidun (S/PDIF, toslink..., rakkaalla lapsella on monta nimeä) ja liität sillä pleikkarin kotiteatteriin niin homma voisi toimia. Pleikkarissa on liitin tuota kuitua varten.
Tällöin siis pleikkarin kuva menee edelleen telkkuun HDMIllä ja äänet sitten pleikkarista teatteriin tuolla kuidulla.
Tuon jälkeen varmaan pitää pleikkarin asetuksista komentaa ääni lähteväksi sieltä optisesta lähdöstä (ellei ole jo oletuksena, en omista pleikkaa niin en tiedä) ja teatterin päässä valita se optinen tulo käyttöön.
Vaihtoehtoisesti voisi vetää HDMI-piuhan pleikasta vahvarin kautta telkkariin. Tästä on se haittapuoli, ettei todennäköisesti edes kuva näy, ellei vahvistin ole päällä. Voi jopa olla, että päällelaittojärjestys tulee olennaiseksi (ainakin itsellä pitää olla vahvistin päällä ennen tietokonetta, tai ei tule ääntä eikä kuvaa - mikä on ns. vittu juttu, kun tietsikka on yleensä päällä koko päivän).
Alko homma selkiytymään ja alan ymmärtämään mistä homma kiikastaa. Kiitoksia paljon avusta!
S/PDIF on yhteyskäytäntömuoto digitaalisen äänisignaalin välittämiseksi, käytettävä kaapeli voi olla joko optinen tai koaksaalinen. TOSLINK sensijaan on optisen kaapelin liitintyyppi. S/PDIF, TOSLINK ja optinen kaapeli eivät siis tarkoita samaa.