Minä en ymmärrä miksi psykologista ja psykiatrista kirjallisuutta käsittelevät teokset ovat usein niin pinnallisia. Niissä on kerätty tietoja toisten tutkijoiden tiedoista ja kerätty yhteen. Se on sama kuin lukisi aapisen ja laittaisi siitä oman aapisen. Siis tiedon siirtämistä paperilta toiselle.
Eikö kirjoittajalla itsellän ole omia ajatuksia?
Jos on, miksi siillä ei ole sijaa kirjassa?
Kirjallista humpuukia
4
286
Vastaukset
- Psykopatologia
-
"Minä en ymmärrä miksi psykologista ja psykiatrista kirjallisuutta käsittelevät teokset ovat usein niin pinnallisia. Niissä on kerätty tietoja toisten tutkijoiden tiedoista ja kerätty yhteen. Se on sama kuin lukisi aapisen ja laittaisi siitä oman aapisen. Siis tiedon siirtämistä paperilta toiselle."
Tuo haiskahtaa "tieteelliselle" otteelle. Tällöin esitetyt asiat voivat olla tietyllä tavalla pinnallisia, koska usein mitä varmempaa tieto on, sitä triviaalimpaa se saattaa olla. Mutta tällöin se ei ole "humpuukia". Näitä kirjoja on vähemmistö.
"Eikö kirjoittajalla itsellään ole omia ajatuksia? Jos on, miksi sillä ei ole sijaa kirjassa?"
Tällaisia kirjoja on enemmistö, ja juuri näistä osa on "humpuukia", joskin ne voivat silti olla kiinnostavia ja ajatuksia herättäviä. - kirjamoukka
tai kirjailijaa?
- Jokelamaniac
Psykopatologia on oikeassa. Esimerkiksi Freud saattoi keksiä itse psykoanalyysin, tai Einstein suhteellisuusteorian. Mutta kun muut kiinnostuvat niistä, alkavat he vertailla kokemuksia keskenään yhteistyössä. Periaate on, että tuhansien ja taas tuhansien ihmisten varmentamat periaatteet ovat pätevämpiä kuin yhden tutkijan aavistuksen.
Tapaa on toki moitittukin. NÄin mm. psykoanalyysiä on väitetty kaavoihin kangistuneeksi ja hitaasti uudistuvaksi. Mutta tätä varjopuolta ei voida välttää, kun oikein yritetään tutkia jotain asiaa.
Sitten aiheeseen perehtyessä alkaa huomata tiettyjä yksilöllisiä piirteitäkin. Miksi se tai tutkija on ottanut esille juuri sen lähteen mutta ei toista? Miksi hän yleensä käsittelee sitä aihepiiriä, tai ottaa tietyn kannan johonkin aikaisempaan kannanottoon?
Jos taas kaipaat jotain elämänfilosofista näkemystä, kannattaa kääntyä jonnekin muualle. Tässä psykologian klassikot voivat olla avuksi. FIlosofian puolelta löytyy niin ikään runsaasti "yhden ihmisen intuitiota"." Esimerkiksi Freud saattoi keksiä itse psykoanalyysin"
Kaikki kunnia Freudille. Psykoanalyysi muistuttaa paljon meditaatiota, joka on Suomessakin suosiossa, harrastan sitä itsekin. Siinä ihminen avaa sisimpänsä, antaa kaiken mahdollisen tulla esille kuten vapaassa assosiatiossa. Analyytikkona on vain Jumala, kun psykoanalyysissa on ihminen. Meditaatio on ikvanha menetelmä, kuulunut myös alkuaikojen kristinuskoon.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse644441Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky973688Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083321Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.201887Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681883Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871129- 82819
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.105807- 44803
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23764