Alkoi Stilossa olla 10tkm mittarissa, joten suositeltu tehdasöljyjen vaihto oli ajankohtainen. Olin muutenkin konalassa, joten sieltä kysymään pikahuoltoon öljynvaihtoa. Asentajalla oli aikaa, joten öljyt vaihtoon. 20 min Alfojen ihailua, ja katsomaan, josko torinon laatuauto oli saanut voiteluaineet kohdalleen. Näinhän asia olikin, joten laskua kirjoittamaan. Loppusumman luettuani olin lentää perseelleni DA-konalan pikahuollon öljyiselle lattialle. Ja kyse ei ollut kirjoitusvirheestä.
128€.
Erittely:
Vaihtotyö: 43,40€
Ö-suodatin:16,6€
Shell helix ultra 5W-40(4,5l):60,75€
Tiiviste:2,21€
Jätemaksu:3,44€
Siperia opettaa... Enää en käytä DA-palveluja kuin viimeisessä hädässä. Silloinkin vien omat litkut ja tarvikkeet
Onneksi on DA-ketjun ulkopuolisia Fiat-huoltamoja.
128€.
Erittely:
Vaihtotyö: 43,40€
Ö-suodatin:16,6€
Shell helix ultra 5W-40(4,5l):60,75€
Tiiviste:2,21€
Jätemaksu:3,44€
Siperia opettaa... Enää en käytä DA-palveluja kuin viimeisessä hädässä. Silloinkin vien omat litkut ja tarvikkeet
Onneksi on DA-ketjun ulkopuolisia Fiat-huoltamoja.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eikös nuo öljyt voi itsekkin vaihtaa? Ja öljyt voi varmaan viedä jonnekin kierrätysastiian? Pääsee ainakin töitä halvemmalla.
onpa hinnakasta hommaa mistähän ne noi öljytkin hommaa kun noin paljon maksaa kun mobil 1 maksaa noin 35€ toi määrä ja muutenkin noin kallis vaihtotyö.Voi kun tollaia hintoja voisi pitää niin ei tarviisi monia öljyjä päivässä vaihtaa kun pääsisi tilille;=)
Sama homma Treella Puntoon hinta jotain 70€
Eli 2,8L ööliä, suodatin, työ.
Kyllä siitä aika hyvin jää niille.
Koska Neste 5W/40 n.10€/L (muualla), orig.suod. 17€.
Arvaa veinkö DA:han??????
Ite vaihdatin Stilo 80:een (öljytilavuus 3l) öljyt Nesteen FastService asemalla. Hinta oli 9€ litralta (Neste City Pro 5W-40) sisältäen suodattimen, työn, jäteöljymaksun... eli yhteissummaksi tuli 27€!!
Ei mielestäni paha ja en tosiaan voi ymmärtää näitä Deltan hintoja ja sitten vielä, että kuka vie autonsa sinne pelkkään öljyjen vaihtoon!
Suurin syy DA:lla käyntiini oli laiskuus. Olisin toki voinut itsekin öljyt vaihtaa... Oma moka, en kysynyt ensin hintaa. Oletin sen olevan inhimillisellä tasolla. Jos jotain positiivista haetaan, sain merkinnän huoltokirjaan ja tiedon paikasta missä ei Fiatia kannata huollattaa.
Auton käyttöohjeiden mukana tulevassa huoltopisteluettelossa (maahantuoja lienee luettelon tehnyt)on mainittu myös DA-riippumattomat huoltopisteet.
Niinpä niin... No, ensi kerralla sitten! =D
Sain minäkin leiman huoltokirjaan sieltä Nesteeltä, mutta kyllä mäkin tod.näk. käytän auton D-A:ssa 20tkm:n huollossa. Sanoivat, että maksaa n. 180€, eli ei hirveen paha... Täytyy vaan muistaa laittaa pissapoika täyten ennen huoltoa, niin ehkä 150:llä selvitään... ;-)
Osta öljyt yms litkut jostain inhimillishintaisesta paikasta. Tarkasta huollon hinta ennenkuin viet DA:n.
Huoltokirjan leimoista tuli mieleeni: Autoa vaihtaessani ei DA:n edustaja ollut kiinnostunut huoltokirjan leimaajasta, vain leimoista. Eli leiman voi laittaa kotikylän veijo esson baari merkinnällä "laskutettu". Tämä ehkä liikaa karrikoitu, mutta minkä tahansa autohuollon leima kelvannee...
Takuun vuoksi kannattaa kuitenkin käyttää originaalifiltteriä!!!
Jaksatte lässyttää noista hinnoista...onhan tuo kallis öljynvaihto, mutta se on sama tilanne merkistä riippumatta jos lähdet merkkiliikkeessä vaihdattamaan...esimerkkejä oli paljon missä sitä voi halvemmalla vaihdatta öölit.
Käykäähän kysymässä vaikka Veholta Mersun öljynvaihdosta!
Niin verrattuna itse vaihtoon säästät puolitoista ravinteliviikonloppua puolessa vuodessa. Kyllähän näitä rahareikiä riittää muutoinkin. Jos oikeasti puristaa niin kuljeta se perhe bussilla - toi linja oli mulla 15v ennenkuin pokeri ja jokerit ei enää riittäny. Perusta oma firma, joka vaihtaa vaikka eurolla, jos kerran on riistohinta. Kilpailuhan on se mikä ratkaisee. Täysin turhaa, mutta kuitenkin tärkeätä normaalinurinaa. Siis periaatteessa asenne on oikea.
-Oulun DA:ssa oli muuten samat summat mutta työ oli 106 euroa joten loppusumma oli lähes 190euroa.(vanhaa rahaa yli 1100mk!!).
-Ei sitä aina jaksa uskoa mitä tuollaisissa liikeissä kynitää. Aikaakin kului lähes 1½ tuntia. Järjetön hinta öljynvaihdosta, toisaalta hintaa painaa alas se että sain kaksi öljyn vaihtoa samalla, sen ensimmäisen ja viimeisen siellä oulun DA:ssa.
-Onneksi sitä oli riittänyt kunnolla laittaa kun useamman päivän pohjamuovien päältä valutteli pitkin parkkipaikkoja. Eli kyllä ne jäteöljyt oli jätetty sinne mootoritilaan että ihan turhaan jätemaksua perivät.
(siis kyseessä stilo 80, 10.000km)
Vaihdoin öljyt Tampereen DA:ssa. Mukana oma öljy Mobil 0-40W ( hinta 29,95 euroa ). Vaihto 29 euroa suodatin 17 euroa.yhteensä siis 75,95 .Sitten kun takuu loppuu niin itse vaihtaen
pääsee noin 35 eurolla samalla öljyllä.