vl-perheet

Vl-suurperheet pitäisi laittaa sosiaaliviranomaisten seurantaan miten lapset todella voivat suurissa perheissä, saavatko he riittävästi tukea kasvuun.

Jokainen tietää että aika ei riitä tarpeeksi jokaiselle jos lapsia on 10 ja vanhempia kaksi.
Lasten homma ei ainakaan ole kantaa vanhempien valintoja eli laittaa heidät väsymyksen vuoksi kantamaan aikuisen vastuuta, vanhempien omien valintojen aiheuttamia taakkoja.
283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Nykyään sosiaalialan ihmiset alkavat olla loppuun uupuneita
huumehörhöjen, alkoholistien ym ongelmaisten perheen hyvinvointia tukiessaan.

Heidän työnsä keventämiseksi olisi tosiaan hyvä, jos vl-perheetkin pääsisivät sossun seurantaan. Olisi sossun täteilläkin välillä kevyempiä asiakkaita.

Kannatan aloittajan esitystä!

Äänestä

äiti, joka käy työssä, on varmasti kovemmalla ja ainakin yhtä väsynyt kuin 10 lapsen äiti, joka hoitaa vielä pieniä kotona? Kaksi lasta voi saada enempi maallista mammonaa kuten leluja, viihde-elektroniikka yms. mutta riittääkö kiireisellä uraäidillä laatuaikaa lapsilleen? Muulloin kuin kesälomalla?...Jos silloinkaan?

Itse sain olla kotiäitinä. Se oli ihanaa aikaa. Lapset olivat tyytyväisiä kun olin kotona. Aina oli ruoka valmiina myöhempiä tulijoita varten. Lyhyemmän päivän lapsille monesti oli tuoretta pullaa ja kaakaota. Kyselin kuulumiset ja juttelimme niitä näitä. Joskus autoin kotitehtävien teossa. Olin aina saatavilla.Niitä päiviä kaiholla muistelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sossujen seurantaan kirjoitti:

Vl-suurperheet pitäisi laittaa sosiaaliviranomaisten seurantaan miten lapset todella voivat suurissa perheissä, saavatko he riittävästi tukea kasvuun.

Jokainen tietää että aika ei riitä tarpeeksi jokaiselle jos lapsia on 10 ja vanhempia kaksi.
Lasten homma ei ainakaan ole kantaa vanhempien valintoja eli laittaa heidät väsymyksen vuoksi kantamaan aikuisen vastuuta, vanhempien omien valintojen aiheuttamia taakkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu