Osaisiko joku kokemusta omaava vastata,että paljonko maksaa spermatutkimus?
Siemennesteanalyysin
4
1999
Vastaukset
- tintti6
Noin 100 euroa, kelasta saa noin 20 euroa takaisin. En tiedä vaikuttaako hintaan missä otetaan, mut näin meille maksoi.
- eri hinnat
Esim. Väestöliitossa näyttää olevan omavastuu kelan korvausten jälkeen 55-72 EUR. En tiedä pääseekö analyysiin ilman lääkärin vastaanotolla käyntiä, mutta selvinnee soittamalla klinikalle.
- analyysin menossa
terveystalossa lahdessa ainakin maksaa ja labrasta haetaan purkki ja palautetaan sinne näytteen annon jälkeen. Ei siis tarvitse lähetettä tms. Kysytty tänään suoraan terveystalolta :)
- ilmaiseksi
meille ainakin tehtiin testit ilmaiseksi,kun sai lähetteen terveyskeskuksen lääkäriltä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1966949- 482619
- 1872189
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101503Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1351494- 741150
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,351091Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241077Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke171075Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44981