hiusten värjäys, voiko???

Olen rv 8 1 ja eilen oli ensimmäinen neuvola. Kysyin hiusten värjäämisestä ja siellä oltiin sitä mieltä, että tottakai saa värjätä hiukset kunhan sitä ei jatkuvasti tee eli ei kahden viikon välein, mutta sanoi, että voin jatkaa samalla tavalla värjäämistä kuin tähänkin asti eli joka toinen kuukausi. Kuitenkin mietin, että voinko nyt sitten ihan tosissaan värjätä hiukseni?? juurikasvu on kyllä aivan kauhea ja olen naimisiin menossa, että värjätä haluaisin, mutta lasta en riskeeraisi mistään hinnasta, eli voinkohan nyt hyvillä mielin värjätä hiukset????
5275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

värjätä hiuksia, mutta ei tosin joka viikko! Kuten neuvolasta oli sanottu! Eli varmasti tuo joka toinen kuukausi on ok! :D

Äänestä

samaa mieltä "neuvolatädin" kanssa - värjätä voi kunhan sitä ei tee ihan tämän tästä. Itse olen värjännyt kyllä raskauden aikana (nyt viikolla 24), joka toinen kuukausi kutakuinkin... Niin ja meillä muuten voidaan tuolla masussa oikein hyvin =)

En oikein jaksa uskoa että se ja tämä ja tuo ja nämä ja ne kaikki vahingoittaisivat lasta. On tietenkin asioita, joita tulee välttää visusti mutta minusta hiustenvärjäys ei kuulu niihin, alkoholi esimerkiksi kyllä.

Onnellista odotusta sinulle ja paljon onnea naimisiinmenon johdosta!

Äänestä

Mä olin värjäämättä ensimmäiset 3 kk koska sikiövaurioriskit suurimmat silloin. Värjää niillä nopeilla väreillä jotka värjää 10 minuutissa... niitä on kahta eri merkkiä. Parturin aineet on voimakkaammat ja värjää myös päänahan moneksi päiväksi. Värjäyksen jälkeen pese päänahka kunnolla....

Äänestä

kyllä voi värjätä ....

Äänestä

Eli siis, kun me muut täällä ei olla asiaa tieteellisesti tutkittu, niin mitenpä me voitaisiin siihen lupaa antaa. Kyllä se riippuu jokaisesta itsestään mitä tekee. Sehän nyt tiedetään, että sikiövaurioriski on olemassa, mutta sitä kuin kauan ja kuin suuri riski en osaa äkkiseltään sanoa. (jos neuvola luvan antaa niin siellä kai se viimeisin tieto pitäisi olla). Sen voi varmasti suhteuttaa siihen listeriahysteriaan ja miettiä sitten värjääkö vai ei. Ei loukaten ketään, mutta kun täällä vauhkotaan sellaisista asioista niin paljon, mutta kun on oma kauneus ja ulkonäkö kyseessä niin ääni on toisenlainen kellossa.

Itse kyllä olen raskausaikana värjännyt n. 3kk välein, en kuitenkaan alkuraskaudessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen..... kirjoitti:

Olen rv 8 1 ja eilen oli ensimmäinen neuvola. Kysyin hiusten värjäämisestä ja siellä oltiin sitä mieltä, että tottakai saa värjätä hiukset kunhan sitä ei jatkuvasti tee eli ei kahden viikon välein, mutta sanoi, että voin jatkaa samalla tavalla värjäämistä kuin tähänkin asti eli joka toinen kuukausi. Kuitenkin mietin, että voinko nyt sitten ihan tosissaan värjätä hiukseni?? juurikasvu on kyllä aivan kauhea ja olen naimisiin menossa, että värjätä haluaisin, mutta lasta en riskeeraisi mistään hinnasta, eli voinkohan nyt hyvillä mielin värjätä hiukset????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu