Kaksi kutsua

sama päivä..

Posti toi kaksi kutsukorttia. KAhdet häät, väliä ehkä 50-100 km, en ihan tarkkaan tiedä kun en tiedä juhlapaikkaa. Puolison sisarentytär vihitään klo 14 ja serkkuni klo 16 samana päivänä. Apua, mitäs tässä tekis kun kumpaankin haluttaisiin mennä? Onko epäkohteliasta, jos käymme ensimmäisissä häissä vain vihkitilaisuudessa, jätämme lahjan ja sitten pyydämme anteeksi, ja menisimme varsinaiseen juhlaan ja vihkitilaisuuteen serkkuni häihin, saattaisimme ehtiä. Autoja on vain yksi ja olisi kiva olla kuitenkin perheenä yhdessä. Lapset eivät kovin hyvin tunne kumpaakaan, kun ovat niin eri ikäluokkaa.

Onko muilla ollut samoja tilanteita? Serkkuni sukuineen on itselleni läheisempi; mutta puolison sisarentytär luonnollisesti puolisolle. Meillä suku on tiivimpää ja olemme enemmän tekemisissä kuin puolisoni suku. Vai pitäisikö vain vetää pitkää tikkua kumpaan mennään. Puolison vastaus oli tyypillistä miestä: päätä sinä.

2

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oklst

      Vaikea tilanne. En toivoisi itselleni samaa. Itse menisin kuitenkin niihin häihin, jossa vihitään ne läheisemmissä väleissä olevat. Ne merkitsevät varmaan enemmän. Ei varmaankaan ole huono idea mennä molempiin, kunhan etukäteen ilmoitatte että tulette vain kirkkoon.
      Mihin ikinä päädyttekään, toivottavasti kukaan ei loukkaannu, kun valitsittekin ne toiset häät.

      • näin..

        No yksi vaihtoehto löytyi. Menemme koko perhe ensimmiäsiin häihin, josta sitten vihkitilaisuuden jälkeen toinen serkkuni, joka joutuu kyllä tekemään 40 km mutkan, tulee hakemaan minut toisiin ja minä menen vihkitilaisuuteedesta alkaen näihin toisiin. Puoliso ja lapset tulevat sitten juhliin tänne toisiin ja lähdemme illalla yhdessä majapaikkaan. Tämä on ehkä vähiten loukkaava ratkaisu.

        Johan on, kun viimeksi on ollut häät, joihin on päässyt vieraaksi 2004 niin sitten käy näin. Menen serkkuni häihin siksikin, kun hänen veljensä häihin emme päässeet joitakin vuosia sitten, sairastuimme silloin koko perhe rajuun vatsatautiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2313
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      236
      1739
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      307
      1267
    4. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      65
      959
    5. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      53
      925
    6. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      834
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      53
      825
    8. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      35
      747
    9. Valitse, kenen kanssa seurustelet

      Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan
      Hindulaisuus
      273
      683
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      34
      666
    Aihe