Kaksi kutsua

sama päivä..

Posti toi kaksi kutsukorttia. KAhdet häät, väliä ehkä 50-100 km, en ihan tarkkaan tiedä kun en tiedä juhlapaikkaa. Puolison sisarentytär vihitään klo 14 ja serkkuni klo 16 samana päivänä. Apua, mitäs tässä tekis kun kumpaankin haluttaisiin mennä? Onko epäkohteliasta, jos käymme ensimmäisissä häissä vain vihkitilaisuudessa, jätämme lahjan ja sitten pyydämme anteeksi, ja menisimme varsinaiseen juhlaan ja vihkitilaisuuteen serkkuni häihin, saattaisimme ehtiä. Autoja on vain yksi ja olisi kiva olla kuitenkin perheenä yhdessä. Lapset eivät kovin hyvin tunne kumpaakaan, kun ovat niin eri ikäluokkaa.

Onko muilla ollut samoja tilanteita? Serkkuni sukuineen on itselleni läheisempi; mutta puolison sisarentytär luonnollisesti puolisolle. Meillä suku on tiivimpää ja olemme enemmän tekemisissä kuin puolisoni suku. Vai pitäisikö vain vetää pitkää tikkua kumpaan mennään. Puolison vastaus oli tyypillistä miestä: päätä sinä.

2

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oklst

      Vaikea tilanne. En toivoisi itselleni samaa. Itse menisin kuitenkin niihin häihin, jossa vihitään ne läheisemmissä väleissä olevat. Ne merkitsevät varmaan enemmän. Ei varmaankaan ole huono idea mennä molempiin, kunhan etukäteen ilmoitatte että tulette vain kirkkoon.
      Mihin ikinä päädyttekään, toivottavasti kukaan ei loukkaannu, kun valitsittekin ne toiset häät.

      • näin..

        No yksi vaihtoehto löytyi. Menemme koko perhe ensimmiäsiin häihin, josta sitten vihkitilaisuuden jälkeen toinen serkkuni, joka joutuu kyllä tekemään 40 km mutkan, tulee hakemaan minut toisiin ja minä menen vihkitilaisuuteedesta alkaen näihin toisiin. Puoliso ja lapset tulevat sitten juhliin tänne toisiin ja lähdemme illalla yhdessä majapaikkaan. Tämä on ehkä vähiten loukkaava ratkaisu.

        Johan on, kun viimeksi on ollut häät, joihin on päässyt vieraaksi 2004 niin sitten käy näin. Menen serkkuni häihin siksikin, kun hänen veljensä häihin emme päässeet joitakin vuosia sitten, sairastuimme silloin koko perhe rajuun vatsatautiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      130
      2688
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      68
      1566
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      232
      1278
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      105
      1231
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      11
      1168
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1095
    7. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      992
    8. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      988
    9. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      969
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      44
      968
    Aihe