Joo eli ens viikolla on A-klinikalle aika. Olen valmis kohtuukäyttöön, täysraittiiksi ei minusta ole. Saa nähdä miten käy, vitamiineja ainakin pitäis saada. Pameja en haluu ellei ole ihan pakko käyttää, sittenhän sen näkee.
Mitä siel A-klinikalla tapahtuu? Jonkunnäköistä haastattelua puhelimessa oli. Psykel oon käyny terapiassa aikasemmin mut nyt tää hoitopaikka siis vaihtuu. Jännittää!
Mitä siel A-klinikalla tapahtuu? Jonkunnäköistä haastattelua puhelimessa oli. Psykel oon käyny terapiassa aikasemmin mut nyt tää hoitopaikka siis vaihtuu. Jännittää!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Luulavasti ensin jutellaan aika paljon tilanteesta. Sitten katellaan jatkotoimia, lääkäri tms asioita. Mitään pameja tai muutaskaan ei missään tapauksessa ole pakko käyttää, aina voi kieltäytyä.
Voi sieltä vitamiinejakin saada tai unilääkkeitä. Ihan normaalisti kuten mistä tahansa terkkarista. Mutta ei välttämättä, eikä niitäkään ole pakko käyttää.
Ei kertavisiitillä vielä paljoa saada aikaan, sen jälkeen alkaa enenpi itse hoito. Jos alkaa ja minkälainen hoito, se selkiintyy kyllä.
Eipä tuo ole erikoista jos jännittää, melkein kaikki kuitenkin pelkäävät hammaslääkäriäkin.
Uusi asiakas voi mennä oman paikkakuntansa A-klinikalle päivystysaikana ilman ajanvarausta ja selvin päin, krapulassa saa toki olla. Kaikkien Suomen A-klinikoiden yhteystiedot löytyvät täältä: http://www.a-klinikka.fi/yhteystiedot/kaikki.html
Kaksi ensimmäistä kertaa ovat ns. arviointikäyntejä, jolloin asiakas keskustelee tilanteestaan päihdetyöntekijän ja sosiaalityöntekijän kanssa. Mietitään yhdessä, mitä asiakas haluaa tulevaisuudeltaan päihteiden suhteen ja vähän muutenkin.
Sen jälkeen hänelle ruvetaan järjestämään omaa työntekijää, jonka saaminen riippuu tässäkin tapauksessa siitä, mitkä ovat paikkakunnan sosiaalitoimen resurssit eli kuinka paljon asiakkaita on jonossa ennen sinua. Sen jälkeen jatkokäynnit sovitaan aina oman työntekijän kanssa, esim. itse kävin alkuun kerran viikossa, nyttemmin käyntivälejä on harvennettu. Nämä asiat riippuvat tietysti asiakkaan tilanteesta ja tavoitteista. Työntekijän kanssa laaditaan yksilöllinen hoitosuunnitelma, jonka puitteissa edetään. Omalla kohdallani käynnit (joiden pituus on ollut vajaan tunnin luokkaa) ovat olleet paljolti juomishistoriani tarkastelua ja sen pohtimista, miten juominen on vaikuttanut elämääni kokonaisuutena. Ennen kaikkea tarkoituksena on hankkia "välineitä", joita voi hyödyntää elämässä jotta omissa tavoitteissa on helpompaa pysyä. Kyseessä on avohoito, eli käyntien ulkopuolella voi elellä ihan normaalielämää.
Toivotan onnea matkaan, olet oikealla tiellä kun olet havahtunut tilanteeseesi ja haluat muutosta. Se on ensimmäinen edellytys tiellä kohti parempaa!
Tarkoitus ei ole loukata.
Silloin kun hakeudutaan A-klinikalle, on ongelmia kasaantunut jo siihen malliin ja riippuvuus valmiina, että A-klinikan kautta kukaan ei ole koskaan muuntunut kohtuukäyttäjäksi. Jos joku sellaisen huom. alkoholistin tietää, kertokoon esimerkkinä pysyvästä kohtuukäytöstä.
"Olen valmis kohtuukäyttöön, täysraittiiksi ei minusta ole."
Kaikki alkoholistit kautta maailman sivu ovat aina olleet valmiita ja halukkaitta kohtuukäyttöön.
Kohtuukäyttö. Mitähän se mahtaa olla..? Vitamiineja..? Antabusta vai? ..
Sanon vain, että jos haluat lopettaa juomisen mene AA- ryhmään. Opettele uusi ajattelutapa, elämäntapa, täytyy selvittää miksi juo, mihin tunteeseen sitä tarvitsee, suhde alkoholiin on ratkaiseva. Harvoista AA-klinikalle päässeistä tulee koskaan kohtuukäyttäjiä. Alkoholisti on aina alkoholisti. Vaihtoehtoja on vain kaksi. Ei ole välimuotoja. Valitettavasti.
AA- klinikkaa. Onneksi.