Kävelin illalla kaverille ja huomasin että perässäni ajaa auto, menin tien sivuun, mutta auto ei ohittanut nii ajattelin et varmaan joku mummo kuskina. Hetken päästä auto ajoi ohi ja pysähtyi mun eteeni. Autosta nousi kolme jätkää ja mielessäni ajattelin että mtvttuu, ketä urpoja noi on?! No eihän siinä mennyt kun hetki niin ne ilmoittivat että ovat poliiseja ja kysyivät pepereita ja minne olen menossa ja mistä tulossa. Yks nappas kortin ja meni soittamaan ja toiset kaks vaan seisoivat tumput suorina. Hetki siinä piti odottaa, mutta sain kortin takaisin ja jatkoin kävelyä... Tosta koko hommasta jäi paha maku suuhun. Todella sikamaista! Onko tosiaan noin että poliisi voi ihan tosta noin vaan laillisesti ja ilman mitään syytä pysäyttää minut, pitää pikakuulustelun ja kysyä papereit?! Jos olisin kävellyt puukko kädessä tai kännissä, siis ihan mitä muuta vaan mikä olisi antanut niille syyn pysäyttää minut niin ehän siinä sitten mitään, mut ei ollut mitään syytä. Taisivat olla aika vainoharhaisia poliiseja...
Papereiden näyttäminen poliisille
The Enforcer
6349
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
antaa tähän poliisille valtuudet. Eli olit epäilyttävä henkilö epäilyttävään aikaan liikenteessä. Tällöin tarkastettiin henkilöllisyytesi ja "millä asialla olit".
Näissä henkilöllisyyden tarkastuksissa saadaan kiinni runsas määrä henkilöitä joilla on "hakuja" perässä. Joten ne eivät ole todellakaan tarpeettomia.
Tietysti aina siinä tavassa miten teko suoritetaan voi olla toivomisen varaa. Mutta laiton se ei mitenkään ole.
Oliko miehillä nyt siis virkapuvut päällä? Jos ei, silloin vähintäänkin olisi kannattanut pyytää nähdä poliisin virkakortti. Siihen on oikeus poliisin toimenpiteen kohteeksi joutuneella.
Muuten kyllä homma oli ihan klaari. Skoudet voivat pysäyttää ja tarkastaa henkilöllisyyden ilman ilmeistä syytä.
Juha Ilari Vertanen uhkasi tervata perseeni, kävi kuumana kuin hellakoukku, hyppi kadulla kuola suusta valuen, ei muistanut edes autoni kuntoa tarkistaa vaikka lupasi,
lähtiessään pui nyrkkiään . Oli siinä ihme-poliisi.
Ilmeisesti eivät olleet poliisin vaatteissa ja poliisiautolla liikkeellä koska ihmettelit mitä urpoja ovat. Kuka tahansa puhekykyinen voi sanoa olevansa poliisi. Poliisilla on kuitenkin velvollisuus näyttää korttinsa sitä vaadittaessa. Olisit voinut vaatia nähtäväksesi poliisin virkamerkin jokaiselta niistä sälleistä ja verrata kuvia naamoihin.
Entäs jos ei ole henkilöpapereita, no sitten varmaan joutuu putkaan. Suomessaon n. 5 500 000 ihmistä ja aika moni niistä liikkuu iltaisin joten siinäpähän on poliiseilla työtä HAHAHA.
Laki ei velvoita kuljettamaan henkilöllisyystodistusta mukanaan, mutta henkilöllisyytensä on pystyttävä todistamaan. On pienempi vaiva näyttää paperit, kuin lähteä laitokselle. Itse kysyn aina virkamerkkiä, jos ei ole virkapuku päällä ja tulee minulta jotain kyselemään. Tosin olen kerran kysynyt myös virkapukuiselta ja virkaintoiselta pojulta, kun alkoi asenne ärsyttämään. Puhallusratsiassa myös jos eivät laita minun nähteni uutta pilliä, laitatan uuden ennen puhallusta.