Huono omatunto

....

Tarkoittaakohan huono omatunto automaattisesti myös huonoa itsetuntoa?

6

1981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noin tulkitset

      asiaa ajattelet. Eikös huono omatunto tarkoita sitä, että on tehnyt/sanonut/jättänyt tekemättä jotain sellaista, mitä katuu jälkeenpäin.

      Ei kai sillä mitään tekemistä ole itsetunnon kanssa.

      Jos esimerkiksi en auttaisi maassa makaavaa ihmistä ja saisin jälkeenpäin kuulla että hän kuoli niin voisin kokea huonoa omaatuntoa mutta miten asia liittyy itsetuntooni. Siis jos minulla olisi kiire jonnekin enkä voisi pysähtyä auttamaan.
      Näinhän moni ajattelee esim. kaupungissa, joku muu auttaa, minulla on kiire.

      Eli minun mielestäni omatunto ja itsetunto eivät automaattiaseti liity toisiinsa.

    • niillä voi

      joku keskinäinen suhde olla.?

      • mutta mielestäni

        Ihmiset ovat pikemminkin itsekkäitä kun eivät auta muita ihmisiä tai tekevät asioita väärin ja kantavat sitten huonoa omaatuntoa jos sille toiselle vaikka sattuu jotain ja he olisivat ehkä omalla toiminnallaan voineet auttaa tai peräti estää jotain ikävää.

        Ei se auttamisen halun puute mitään huonoa itsetuntoa osoita vaan itsekkyyttä.

        Tämä siis esimerkki tilanteesta jossa voisi kärsiä huonosta omatunnosta.


      • pikkuaivot--
        mutta mielestäni kirjoitti:

        Ihmiset ovat pikemminkin itsekkäitä kun eivät auta muita ihmisiä tai tekevät asioita väärin ja kantavat sitten huonoa omaatuntoa jos sille toiselle vaikka sattuu jotain ja he olisivat ehkä omalla toiminnallaan voineet auttaa tai peräti estää jotain ikävää.

        Ei se auttamisen halun puute mitään huonoa itsetuntoa osoita vaan itsekkyyttä.

        Tämä siis esimerkki tilanteesta jossa voisi kärsiä huonosta omatunnosta.

        ei osaa ajatella syvällisemmin.


    • voi,

      jos oot tehnyt jollekkin pahaa ja tunnet siitä huonoa omaatuntoa niin se voi tehdä
      ehkä itsetunnolle pahaa.

    • Fundeeraaja

      Omatunto, itsetunto, itsensä tunteminen, omakuva, itseluottamus,...

      Osa näistä sanoista on perin epämääräisiä. Niille voi kukin antaa oman sisältönsä. Epämääräisin näistä sanoista on itsetunto. Se on helppo sana käyttää juuri sen takia, että se on niin epämääräinen. Voi analysoida mukamas-viisasti totetamalla: "Hänellä on huono itsetunto." Ei tarvitse miettiä sen enempää, vähän kuin haulikolla ampuisi sinnepäin. Suurin osa jotka sanan ilmoille laukovat, eivät juurikaan mieti, mitä sana tarkoittaa. Se on sellainen kiva ylimielinen pilkkasana. Kertoo ehkä enemmän sanojastaan kuin kohteesta, ehkä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      85
      7397
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      217
      7246
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5226
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      4990
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4774
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      115
      4627
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4520
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4226
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      103
      4010
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1650
    Aihe