Kuin tyhjästä

Putosit tyhjästä
mieleeni, ajatuksiini.
Niin vähän tarvittiin;
pieni raapaisu
muistojen kuoreen.

Vain raapaisu
ja muisti aukeaa,
laajenee ikkunaksi,
ikkuna maisemaksi.

Siinä maisemassa
näkyy kaikki mennyt
ja sinun kasvosi.
Nyt surullisina.
14477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tulit kuin myrsky elämääni

*vierelleni*

Tulevaisuus aukeni edessämme
maisema oli kaunis

Kaikki se on nyt vain muisto

Käymme huomista kohti
Sinä kaukana

tähtenä.



Takataskussa minulla
on muisto
joka säilyy sydämessäni

aina.


Kiitos Lekart! Runosi toi esiin
kaipaukseni, joka on säilynyt..

Äänestä
  • Runosi oli kaunis - oikeastaan juuri vastaus omaani. Niin kummallinen on elämä, samanlaisia kokemuksia tai ainakin tunteita, joihin voi samaistua, vaikka mikään ei olisikaan yksi yhteen, silti riittävästi, sukupuolesta riippumatta. Luulen, että tunteissa se on samaa..

    Äänestä

  • Lekart. kirjoitti:

    Runosi oli kaunis - oikeastaan juuri vastaus omaani. Niin kummallinen on elämä, samanlaisia kokemuksia tai ainakin tunteita, joihin voi samaistua, vaikka mikään ei olisikaan yksi yhteen, silti riittävästi, sukupuolesta riippumatta. Luulen, että tunteissa se on samaa..

    Ihmiskohtalo on kumma.

    Kokemukset rikastavat.
    Ilman niitä olisimme
    raakileita.
    Me ihmisetkin olemme erilaisia
    mutta sekin on rikkautta.
    Saman kokeneet saavat "avun"
    toinen toisiltaan
    ja siksi meitä kaikkia tarvitaan.

    :)

    Hyvää viikonloppua
    ja turvallista huomista!

    Äänestä

  • *laudi* kirjoitti:

    Ihmiskohtalo on kumma.

    Kokemukset rikastavat.
    Ilman niitä olisimme
    raakileita.
    Me ihmisetkin olemme erilaisia
    mutta sekin on rikkautta.
    Saman kokeneet saavat "avun"
    toinen toisiltaan
    ja siksi meitä kaikkia tarvitaan.

    :)

    Hyvää viikonloppua
    ja turvallista huomista!

    Se mitä sanot, on hyvin totta. Ilman kokemuksiaan, kipeitä ja vaikeita, ihminen ei opi ymmärtämään toisia saman kohtalon, ihmisyyden alaisia. Onnellista huomista sinulle!

    Äänestä

muistojesi kuori sai naarmun,
synnytti silmiisi kaiken entisen elämään.
Surullisena, kaihoisana.

Melkein voin tuntea tuskasi !

Äänestä
  • Psyyken suojakuoret ovat ohuita kuin lapsen iho tai munankuori ja yhtä helposti rikottavia. Riittää kuva, ääni, tuoksu.

    Äänestä

Niin sitä voi vaeltaa välillä pitkiäkin rupeamia ja luulla kaiken jo painuneen syvälle muistoihin ja todellakin pieni hipaisu avaa kaiken uudelleen, kuin aikaa eikä etäisyyttä olisi välissä eilisen ja tämän päivän, on helppoa samaistua tähän suru-sävyiseen runoosi. Erityisesti pidän tuosta keskellä olevasta aukeamisten laajenevasta putouksesta.

Äänestä
  • Mukava kun huomasit vielä! Niin muistot, luulen, että ne ovat ehkä huonommin hallittava osa ihmistä. Mennyttä ei voi muutttaa, se on ja pysyy ja putkahtaa esiin itse valitseminaan aikoina.

    Äänestä

Surulliset kasvot,
ajatukset
mieli kuvissa
mielikuvissa.

Äänestä
  • Telepatiaa, onko sitä? Minäkin olen taipuvainen uskomaan, että on. Ainakin joskus.
    Minulla on kokemuksia.

    Äänestä

Hieno runo,siitä kiitos Lekart!

Äänestä
  • Mukava että pidit runosta. Runon tarkoitus on usein hälventää surua ja joskus jopa tuottaa iloa. Jos se onnistuu, runo on tehnyt tehtävänsä. Kiitos viestistäsi!

    Äänestä

Hei luin runosi. Se oli juuri sellainen jonka toivosin jonkun kirjoittavan minulle. Tulipa mieleen eräs,joka herätti suuria tunteita kaksi vuotta sitten, mutta menneet on menneitä. Oli kiva lukea pitkästä aikaa kauniita runojasi,en ole pitkään aikaan eksynnyt tälle palstalle. Lämpimiä kesätunteita sinulle Lekart!

Äänestä
  • Kiitos kommentistasi ja mukava kuulla pitkästä aikaa. Anteeksi vastauksen viivästys, mutta nämä uudistuskset palstoilla. Enää ei tule ilmoitusta, jos joku on vastannut, joten ei tiedä vastata itsekään. Hyvää kesää sinullekin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_37211 kirjoitti:

Putosit tyhjästä
mieleeni, ajatuksiini.
Niin vähän tarvittiin;
pieni raapaisu
muistojen kuoreen.

Vain raapaisu
ja muisti aukeaa,
laajenee ikkunaksi,
ikkuna maisemaksi.

Siinä maisemassa
näkyy kaikki mennyt
ja sinun kasvosi.
Nyt surullisina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu