Lääkkeet lihottaa

Kun minulle määrättiin lääkitys masennus/paniikkihäiriö lihoin 13kg 4kk. Mielestäni en syönyt enemmän kuin normaalisti.
Lääkkeinä oli/on efexsor depot 150mg, diapam5mg, propral 40mg, lyrica 75mg,seroquel 300mg.
2220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mihin se muuten on sinulla määrätty? Masennukseen ja paniikkih. lääke ei ole Sero ja jos sitä esim. unettomuuteen määrätään, niin 25-50 mg olisi ihan ok

Äänestä

Masennuksen oireisiin kuuluu mm. painonnousu tai laskeminen. Jotkut lääkkeetkin voivat lisätä ruokahalua, mutta en omalla kohdallani sitä kokenut. Itselläni on Efexor, lyrica sekä joskus Diapam. Mas.lääkkeissä maksiannos. Vaikutukset ovat aina yksilöllisiä. Itsellä paino taas putosi 14kg..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


urde kirjoitti:

Kun minulle määrättiin lääkitys masennus/paniikkihäiriö lihoin 13kg 4kk. Mielestäni en syönyt enemmän kuin normaalisti.
Lääkkeinä oli/on efexsor depot 150mg, diapam5mg, propral 40mg, lyrica 75mg,seroquel 300mg.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu