Ammattiin valmistuvat unohdettu

kokonaan...

Miksi joka paikassa toitotetaan ylioppilaiden valmistumista ja onnitellaan heitä. Monet pukuliikkeet mainostavat ylioppilaalle vaatteita. Mielestäni ammattiin valmistuvat on yhtä tärkeä osa, koska kuka täällä töitä tekisi jos ei ammattikoulun käyneet. Lukiolaisen on aina käytävä jokin ammattiin valmistava koulutus ennen töihin pääsyä. Ihan perseestä tämä ylioppilaiden ylistys!

2

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan sama

      Pitäkööt ylioppilaat pellejuhlansa. Mua ei vois ainakaan vähempää kiinnostaa nähdä jotain kummin kaiman kaiman serkkuja, joita on viimeeks nähny omissa ristiäisissä.

    • ............

      Olen valmistunut ensin ylioppilaaksi ja nyt tänä vuonna ammattiin. Olen huomannut aivan saman. Ylioppilaaksi valmistuminen on tuntunut olevan joka paikassa suurempi juttu. Mainoksissa ja kaikkialla puhutaan vain ylioppilaista. Onneksi nyt sentään uutisissa on huomioitu eilen ainakin ammattiin valmistuneetkin.

      Mielestäni mikään koulutus ei ole arvokkaampi kuin toinen. Ei tätä maailmaa pelkillä yliopiston käyneillä pyöritetä. Kyllä ammattikoululaisiakin tarvitaan. Eikä se amis mikään leikkikoulu ole. Kyllä siitä voi halutessaan päästä läpi ykkösen arvosanoilla, mutta kyllä kiitettävään arvosanaan tarvitaan työtä.

      En tiedä, onko tämä ylioppilaiden hehkutus perua siltä ajalta, kun ylioppilaat olivat harvinaisempia. Oli miten oli, mutta ammattiin valmistuneiden kannattaa olla ylpeitä saavutuksestaan ja olla välittämättä mediasta ja muiden ilkeistä kommenteista. Loppujen lopuiksi sillä ei ole väliä, mitä muut ajattelevat. Tärkeitä on se, että itse on ylpeä ammatistaan ja vaikkapa juhlistaa sitä järjestämällä hienot juhlat.

      SUURET ONNITTELUT KAIKILLE VALMISTUNEILLE!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe