Eräs ihminen on ollut minua kohtaan usein ilkeä ja pahansuopa - lytännyt minut ihmisenä. Äskettäin hän sairastui vakavasti. En tunne mikäänlaista myötätuntoa häntä kohtaan. Tuntuu, että on oikein olla säälimättä, eikä hän varmasti odotakaan pikaisen paranemisen toivotuksia minulta, mutta kuitenkin samalla myös hävettää. Kätkettyä vanhingoniloako ehkä häpeän vai sitä etten olekaan niin umpikiltti kuin kuvittelin?
Hävettää, kun en ole pahoillani
4
795
Vastaukset
- olevasi
kiltti, mutta oikeesti oletkin pitkävihainen ja katkera. Siis mun mielestä, mutta itsehän kysyit sitä täällä keskustelupalstalla.
- kylläkin.
Toisaalta jos hän on loukannut sinua syvästi. Mikä suhde sinulla on häneen, siis eikös noin inhottavien riitojen jälkeen mene yleensä välit poikki jolloin minusta hän olisi sinulle ikäänkuin vieras ihminen.
Ei kai vieraiden ihmisten sairastumisesta voi tuntea kuin sellaista neutraalia myötätuntoa. Siis tottakai tekee pahaa jos kuulee että joku vieras ihminen on sairastunut vakavasti, mutta eihän sitä toisaalta voi kaikkia maailman murheita ottaa omaksi taakakseen.
- olehyvä
Saat antaa itsellesi luvan olla kokematta myötätuntoa. Myönnät kyllä jo, että tiedostat myötätunnon tarpeen tuommoisessa tilanteessa. Mutta jos sitä ei tunne niin se ei järkeilemällä parane eikä sitä voi todella pakottaa.
Ei kukaan meistä ole umpikiltti eikä kukaan meistä ei ole todella umpipahakaan. Ne ovat vain sanoja. Tärkeintä on, että kun mielessäsi ajattelet, että jos tuo käsittelemäsi juttu keskustelisi itsensä kanssa maailman tappiin, tiedät ihan täsmälleen, mihin se juttu menee. Sano mielessäsi sille asialle, että sen esittämät huolet suuntaan sekä siihen toiseen suuntaan on otettu huomioon ja että ne asiat on arkistoitu talteen. Eli sanoo niille ajatuksille, että ei ole hätää, kaikki on tallessa ja jos koskaan on tarvetta ja joku haluaa käydä niitä läpi, niin ne löydetään sieltä arkistosta.
Jos olet todella rohkea voisit kirjoittaa kyseiselle ihmisielle ja kertoa, miltä sinusta tuntuu. Että osoitat myötätuntoa, mutta et todella tunne sitä. Ja kerrot rauhallisesti ilman vihaa, että miksi. Pyydät anteeksi, että tuommoisella hetkellä vaivaat ja että jos välillänne ei olisi kaikkea sitä painolastia, niin se kokemasi tarve myötätunnolle voisi olla aitoakin.
Se että on kiltti, ei tarkoita, että saisi väistää konflikteja silloin kun ne tapahtuvat. Koska olet välttänyt niitä liikaa, ollut liian kiltti, olet hieman ainakin vetänyt ilkeyttä ja pahansuopuutta puoleesi ja siksi ansainnut sen. Voit nyt korjata asiaa mutta vain jos olet todella suora tunteistasi ja otat edelleenkin myös toisen tunteet huomioon. Jos hän sitten vielä kohtelee sinua julmasti eikä käänny, tiedät sitten, ettei sillä ole mitään tekemistä sinun kanssasi, ja olet vapaa. Häntä et siinä hänen kivussaan sitten enää ainakaan voi auttaa. - c´est la vie
Suomeksi sanottuna nämä v-mäiset anopit, koulu- ja työpaikkakiusaajat, kotiväkivallan harrastajat sekä muut jokapaikan kampittajat eivät tarvitse kenenkään myötätuntoa! Ovathan he surkeita raukkoja, mutta miksi p..skiaista pitäisi sääliä? Miksi hänelle pitäisi tarjota tilaisuutta järkevään, vastavuoroiseen keskusteluun, kun heistä on vain haukkumaan muita ja kehumaan itseään sekä kamujaan? Nämä mulkerot eivät ole millään muotoa uhreja, vaan henkisen ja/tai ruumiillisen väkivallan aseekseen valinneita raakalaisia. Joskus myös ikäville ihmisille tapahtuu ikäviä asioita, mikä on pelkästään kohtuullista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911929Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781761Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051560Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1801442Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881038- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941