Olen alotteleva purjehtija, joten voisitteko kertoa perus väistämis-säännöt merellä?
väistämis-säännöt
perussäännöy
8712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
oikean puoleinen liikenne. kapealla väylällä oikeaa reunaa. risteävässä tilanteessa väistä oikealta tulevaa. väistä ennen kuin tule kolari. älä hyppää veneestä. ota ekoille kerroille kaveri mukaan. hymyile aina kun tuut laituriin. kyynaamoja on liikaa.
jämpti on niin.
kun liikut moottorilla, väistät myös moottoriveneitä normaaliin tapaan.
Sekin on huomioitava että konsonanttien väliin ei tule viivaa yhdyssanoissa vaan ne kirjoitetaan yhteen.
"Sekin on huomioitava että konsonanttien väliin ei tule viivaa yhdyssanoissa vaan ne kirjoitetaan yhteen."
... ja jos on kesälomaileva äikänope niin ei kannata kirjoitellaa Suomi24:ään vaan olla oikeasti lomalla.
Fe Sillanpään tuulenpuolen-suojanpuolen sääntöön on myös ihan looginen selitys joka toimii muistisääntönä:
Purjeveneiden kuten moottoriveneidenkin kuuluisi pitää oikeanpuoleista liikennettä. Tällöin kohdakkain tulevien veneiden purjeet ovat tietenkin tuulen vuoksi eri puolilla. Vene, jonka tuuli tulee oikealta, puomi on siten vasemmalla puolella ja peittää/rajoittaa näkyvyyden etuvasemmalle josta toinen vene lähestyy. Toisen veneen tuuli on vasemmalta, puomi on oikealla ja näin ollen se näkee vastaantulevan veneen selvästi.
Siispä käytännön syistä oikealta tuleva tuuli antaa etuajo-oikeuden, sillä ne veneet eivät välttämättä edes voi nähdä vasemmalta lähestyvää venettä.
Sääntö on tietenkin voimassa muutenkin kun näin suoraan vastakkain tullessa mutta tuo oikeanpuoleiseen liikenteeseen vertaaminen on auttanut minua muistamaan miten päin sääntö meni. Toinen pätevä niksi on laittaa teipillä teksti tai liikennevalotarra puomiin siten, että puomin ollessa vasemmalla (tuuli oikealta) siinä lukee "aja" ja puomin ollessa oikealla (tuuli vasemmalta) siinä lukee "älä aja" tms.
- Oikeanpuoleisella halssilla purjehtivaa väistetään (venettä, johon tuuli tulee oikealta puolelta, tai tarkemmin _isopurjeen_ puomi on vasemmalla puolella )
- vasemmanpuoleisella halssilla purjehtiva väistää, eli tuuli tulee veneen vasemmalta puolelta , _ison_ puomi on oikealla puolella.
- Samoilla halsseilla purjehtivista tuulen puoleinen väistää suojan puoleista
- Saavuttava vene väistää
- kaikki väistävät niin, ettei tule törmäyksiä.
(olipa muut vastauukset sen tasoisia taas, että hävettää tämän palstan puolesta.)
...että veneellä tulee tehdä selkeitä käännöksiä eikä luikerrella epävarmana. "Säilytä suunta ja nopeus" kohdatessa antaa väistämisvelvolliselle selkeämmän viestin, miten sen tulisi väistää.
Yhteentörmäyksen välttämiseksi tietenkin silloinkin tehdään kaikki voitava mikäli toista venettä sattuu ajamaan joku urpo joka on kohottanut itsensä merien kunkuksi.
http://yachtpals.com/maltese-falcon-yacht-collision-3074
pitää yllä jatkuvaa tähystystä, jumaliste eilen illalla tulin suomenlinnan suunnasta Merisatamaan ja kaksi nuorta pariskuntaa tuli jollakin pienellä purkkarillaan koneella ajaen, rätit kasassa, suoraan kohti ja kukaan ei edes tähystänyt vaan juttelivat keskenään. Soitin torvea noin. 20m päässä jolloin siellä pelästyttiin ja alettiin hosua joka suuntaan. Todella vaarallista touhua...pointtini siis se että tähystys ja maalaisjärki vievät jo pitkälle vesillä mitä tulee väistämiseen.