puolikuu näkyy

nrogrowj2ojt

joo,tossa vaimon kanssa pihalla oltiin ja ruvettiin ihmettelee kun aurinko paistaa komeasti ja sattumoisin myös kuu näkyy,mutta miksi näin päivällä vain puolikas kuu näkyy???

ei tossa nyt kyllä mitään ole "välissä"??????????????

1

1289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juustoruusu

      Kuu kalpea kulkevi kulkuaan,
      kevät-yö on kaunis ja pyhä.
      Kai aika jo ammoin erota ois,
      mut yhdessä ollaan me yhä.

      Yön tuulonen hiljaa tuudittaa
      lepän lehviä uinuvia.
      Sydän ääneti sykkien aavistaa
      suven suuria unelmia. (Eino Leino)

      Kuu on semmoinen kapine että toinen puolikas heijastaa Maan valoa, toinen puolikas ei heijasta, vaan näkyy mustana. Mitään ei ole välissä.

      Kevätkuu ja kevätyö ovat NIIN HERKKIÄ JA ROMANTTISIA! Ihaile kuuta nyt vaimosi kanssa vaikka se onkin puolikas - yölläkin! Halailkaa ja kosketelkaa toisianne ja runoilkaa kuullekin. Kyllä se vielä pyöristyy komeaksi palloksi. Toivotaan sille pilvettömiä öitä. Paljon Onnea teille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      139
      7299
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      116
      5096
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      75
      3848
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      6
      3352
    5. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      3154
    6. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2906
    7. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      62
      2705
    8. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      64
      2359
    9. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      98
      2195
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      36
      2040
    Aihe