Nuoret odottajat

_._

Moi.

Olisi kiva kuulla miten muilla nuorilla odottajilla on mennyt?
Itse on 18v ja ensimmäistä odotan vko 33 4, ja raskaus on sujunut yllättävän hyvin. alussa oli pientä pahoinvointia jos en syönyt 3 h välein mutta onneksi sekin helpotti jo vkl 13 :)

Kohta olis jo synnytyskin edessä ja kovasti pienokaista mieheni kanssa odotelleet, Miehelleni kun mainitsin,että ajatella muutama hassu viikko jäljellä rupesi hän hössöttämään ja panikoimaan että eihän meillä vielä ole pinnasänkyä :D
Harmittaa vaan kun joudumme vielä pari kk asumaan pienessä yksiössä kun vuokrasopimuksen takia emme vielä voi muuttaa. Ehkä kuitenkin siitä selviämme.

Rupeaa tuo helle vaan käymään hermoille kun niin kuuma ja tukala olo.

Kertokaahan nuoret äidit kuulumisia :)

11

1134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka moi täällä olisi 17 vuotias tyttönen Pohjois-Karjalasta.
      Tällä hetkellä olen viikolla 14 1.

      Ihan ensimmäisillä viikoilla minulla oli kamalan huono olo ja melkein mikään ruoka ei pysynyt sisällä. Nytten viikko sitten pahoinvointi loppui ja olo on niin ihana!

      Ihan innoissani odotan että masu alkaa selvästi näkymään. Nytten varmasti on enimmäksen turvotusta, mutta alavatsa pömpöttää ja on tosi kova.

      Aluksi vanhempani eivät pitäneet yhtään ajatuksesta, että olen raskaana. Itselle ja poikakaverille se oli iloinen ''yllätys''.

      Vanhempani eivät suostuneet siihen että asuisin kotona ainakin alkuraskauden, joten muutin poikakaverini (23v) vanhempien luokse, ihan vain väliaikaisesti.
      Asuntopaperit ovat menneet eteenpäin ja luultavasti joulukuun alussa meille vapautuisi joku kiva kaksio. :)

      Odotan innolla että pääsee sisustamaan omaa kämppää ja ostelemaan pikkuiselle vaatteita ja muuta tarvittavaa.
      Mummini oli innostunut ostamaan vauvalle kamalasti vaatteita ja äityspakkauskin on luvassa.

      Laskettu aikani on 14.05.2012. Ihan mukavaa, että on silloin kevät kun lapsi syntyy. Kuitenkin ensimmäinen pikkuinen niin ei oikein tiedä miten se pitäisi kovalla pakkasella pukea. Saisi olla kokoajan huolissaan, että onko toisella tarpeeksi lämmintä vaatetta päällä.

      Olisi mukava jos täältä löytyisi jokunen kaveri, jonka kanssa saisi jakaa odotustarinoita:)
      Ei ole väliä missä päin asut, mutta toki olisi mukavaa jos joku asuisi pohjois-karjalan seudulla niin voisi jopa tavata. :)

    • jansku-

      Täällä ois yksi 18vuotias keski-suomesta. Oon rv 6 6 eli aika alussa ja laskettu aikani on 4.7.2012 :) Pahoinvointia ei oikein kauhiasti oo ollu, mut pientä alavatsakipua kylläkin. Saimme tietää raskaudestani poikaystävän kanssa vasta n. 2vko sitten. Melkoinen yllätys kyllä oli :)

      Vanhemmille ja joillekkin kavereille oon kertonu asiasta. Äiti otti asian vastaan hyvin, mut tietty järkytyksenä tuli. Isä järkytty aika pahasti :D Mutta kummatkin ovat hyväksyneet asian. Poikaystävän vanhemmat taas olivat alusta asti onnesta kuralla :D

      Ollaan jo ostettu "neutraaleja" vaatteita pienokaiselle :) kun ei vielä voi tietää onko tyttö vai poika. Neuvolaan ois eka aika 28.11 :) sitä odotellessa :p

      välil on tuntunu sille et aika vain matelee eikä masu kasva. Ootellaan täällä jo ihan innolla et masu kasvais, mut tietenkin eniten sitä kun pienokainen syntyy.

    • :D :D joskus nauratt

      Huomasitteko, että ap viesti on vuodelta 2009 :D?

    • jansku-

      juu huomasin mut ajattelin kirjoittaa kans kun nannicah oli laittanut ja hän on samana päivänä. Voihan keskustelua jatkaakkin. Nannicah ois kiva tutustua ja jakaa odotustarinoita :)

    • toinenjansku:D

      Täällä 18v odottaja Pohjois-savosta, rv9 menossa. Laskettu aika 1.7.2012. :) Juttuseura olisi ihanaa! :P

    • -tyttönenn

      Täällä kans 19v ensi odottaja Keski-Suomesta, laskettu aika 3.7.2012 :) Juttu seura ois mukavaa :)

    • toinenjansku:D
      • senny

        Täällä ois just 19v täyttänyt ja esikoista odottava tyttönen :) Helsingistä ollaan. Nyt menossa rv 17 4 ja LA olis 9.5.2012 :) juttuseura muista odottajista olis enemmän kun tervetullutta.

        Sähköpostiin voi myös laittaa viestiä. :) [email protected]


    • Milja

      Äskettäin 19 vuotta täyttänyt ja esikoista odottava nuori Pohjois-Karjalasta.
      Rv 17 1 :)

      Alussa tuntui, että aika matelee ja koko ajan oksettaa, mutta nyt aika ihan hujahtaa ja raskausoireetkin ovat hävinneet. Tänään olisi taas neuvola aika :)

    • Did u notice ?

      Ap aloittanut ketjun 3.5.2009..

      • do u know?

        Miksi pitäisi aina alottaa uusia SAMANLAISIA keskusteluja, kun voi jatkaa vanhoihin? Vaikka nuo alkuperäiset kirjoittajat eivät enää vastaisikaan, niin voihan silti joku uusi kirjoitella vai? Käytännössä ihan se ja sama olisiko aloittanut uuden keskustelun vai jatkaako tähän ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      242
      5808
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3842
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      32
      3218
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      59
      3111
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      160
      2934
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      38
      2761
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      90
      2730
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      73
      2419
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      74
      2060
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      192
      2030
    Aihe