Miksi islam lietsoo vihaa epäuskoisia ihmisiä kohtaan? Miksi islamin opetusten mukaan epäuskoisia saa kiduttaa ja tappaa? Miksi se, että epäuskoiset joutuvat helvettiin ei riitä, vaan epäuskoisia tulee tämän lisäksi vielä kohdella kaltoin?
Olisin kiitollinen, jos joku voisi vastata kysymyksiini!
Olisin kiitollinen, jos joku voisi vastata kysymyksiini!
Vastaukset 1
Vanhimmat
käydä sotia hyviä ihmisiä vastaan. Kun hän halusi levittää uskontoaan hän joutui sotimaan. Siksi vastustajat piti kuvata pahoina ihmisinä. Eivät he tosiasiassa olleet Muhammedia pahempia. Saattoivat olla parempiakin rauhallisia ihmisiä, mutta rikkaita.
En ole tutustunut tarkemmin näihin Muhammedin sotaretkiin, mutta ei tarvitsekaan. Sodat ovat aina tällaisia. Jos Muhammed olisi lähtenyt saarnaamaan uskontoaan vieraiden heimojen keskuuteen, hänelle olisi käynyt huonosti. Hän olisi joutunut riitoihin ja hänet olisi tapettu. Kun hän meni suuren sotajoukon kanssa, hän säästi oman nahkansa mutta tappoi paljon toisia.
Suomeenkin tuotiin uskonto Ruotsista sotajoukon myötä, mutta he olivat kuitenkin sotaretkellä. Muhammed oli aivan samanlainen valloittaja. Ei tällainen Muhammed voinut saarnata rauhasta valloitetuille.