Juhannuksena Saariselkä, Kevo tai Lemmenjoki

Kumma kulkija

Kertokaapa Lapin kävijät mikä näistä olisi juhannuksena otollisin retkikohde eli Saariselkä, Kevo tai Lemmenjoki? Missä törmäisin vähiten muihin ihmisiin sekä hyttysiin ja mäkäräisiin? Ei oikein jaksa innostaa jonokävely ja alkukesästä ei tahdo nahka kestää ötököiden puruleluna olemista. Syksyyn mennessä siihen aina tottuu... Reittejä olen jo katsellut, juhannuksena alkaa loma ja silloin on tarkoitus suunnata heti reissuun.

3

1342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdoilla ainut

      paikka on lähteä Kemihaarasta tai Rajajoosepista Anteriin ja Vongoivalle, nimittäin jos jonokävely ei kiinnosta.

    • Tennari

      Juhannuksena ei varmaan ole pahjoa ruuhkia missään, jos maltat pysyä poissa Saariselän tunnetuipien kämppien välisiltä poluilta. Toisaalta Kevolla jos on väkeä, niin siellä kaikki kulkevat sattuneesta syystä samaa polkua.
      Joten lähde Lemmenjoelle vaikka jostain Repojoen maisemista (Kittilän ja Inarin tien varresta) ja pysy pois poluilta. uskoakseni saat olla melkoisen rauhassa.

    • musta aukko

      Onko täällä joku musta aukko, johon viestit uppoavat?

      Kummallista kirjoitin tänne kokemuksistani juhannuksena Kevolla ja Saariselällä. Mihin se on kadonnut? Avaruuden mustaan aukkoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1403
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      103
      799
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe