Moniko lienee huomannut että lentäen pääsee esimerkiksi Pietariin halvemmalla kuin junalla, ainakin kun on hyvissä ajoin liikeellä varauksen kanssa.
Suosittelen: Lentäen Pietariin!
zeburaska
121039
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuohon lippuun kun lisää sen 50 euroa Pulkovon taksilisää keskustaan, niin siinähän se säästö sitten taas olikin...
T:Tellustelija
Ja varsinkaan mitään lisää maksamalla? Bussit kulkee metrolle.
Pulkovasta Marsuun numero 13 tai 213 ja 24 ruplalla pääsee Moskovskajan metroasemalle.
Varasin elokuun alkuun lennot Pietariin, maksoivat alle 100€.
http://www.lennalomalle.com/content/view/1169/387/lang,en/
Viikonlopun loma kun on kyseessä, niin mielellään maksimoi perilläoloajan. Vaikkei rahassa ehkä säästyisikään verrattuna junaan, niin ajassa kylläkin.
halvalla. Partneroi Finnairin kanssa. Liput kolmelle oli sama lähes juuri kuin juna olisi ollut. Ja ajassa tosiaan säästää valtavasti. Tunnissa perillä.
Niin.. Junalla pääsee suoraan keskustasta keskustaan ..l jos menee lentäen pitää myös mennä Vantaalle lentokentällä sekin vie aikansa ja odottaa lähtöselvityksessä jne.. ja sitten Pulkovassa ainakin samat muodollisuudet mm hyvissä ajoin lähtöselvityksessä jne... ja matka Pietarin keskuststa kentälle vie myös aikaa ja rahaa.. no kuka mitenkin matkustaa tehköön niin kuin itse ajattelee "säästävänsä" joko aikaa tai rahaa.
Onha nniitä edukkaitakin mahdollisuuksia mennä mm venäläisellä bussilla nonstop lähtönä Hesesta n15 evroo mutta aikaa menee ja verenpaine ja hermotkin siinä samassa rytäkässä voi reistailla , ei kuitenkaan kaikilla ...!!!
tarvitse mennä ollenkaan vai hakeeko juna kotoa? Vantaan kentälle saa hyvin auton vartioidulle p-alueelle, ja lähtöselvitys hoituu nopeasti molemminpäin.
Mielenkiintoista! Mistä sellainen tarkemmin sanottuna lähtee Hesassa? Kampista vai jostain takapihalta? Pitäisi päästä halvalla rajan taakse kohtapuoliin...
Pysäköinti on kallista lentoasemalla. Bussiliput edestakaisin 8 €... lähtee siitä rautatieasemalta :D
mene tunnissa.
Kampista lähtee finnkinon läheltä busseja Pietariin joka ilta ainakin. Itse en tarkemmin tiedä, olen vaan sieltä hakenut jonkun. Taitaa olla jotain 25 euroa suuntaansa.
Ja ainakin meille maalaisille on turha mainostaa ns. nopeutta. Pitäähän sinne lentokentällekin tulla ja pysäköinnistä maksaa joten juna on ainakin Lahdesta ylivoimainen. Itse kuljetaan kumminkin omalla autolla, on paljon ostoksia ja kaikin puolin vapaata toimintaa.
Kukin tavallaan.
lennän sinne pari kertaa kuussa,tosin matalalentoa kaasupohjassa maantietä pitkin, pitäskö ottaa piruuttaa seuraavaksi lentolupakirja mukaan jos sattuu tutkaan