Olin vl joskus 70 luvulla mutta luovuin leikistä.Siihen aikaan oli kaikki hauska kiellettyä kuten musiikin kuuntelu, ja tv,n katselu, ei saanut olla kavereita jotka eivät ollut mukana samassa lahkossa,korvarenkaat ja meikkaminen oli myös syntiä.Tykkäsin muuten käydä seuroissa ja jos se ei olisi ollut niin tiukkaa olisin varmaan vieläkin mukana.Mutta kun oli aina pelko että puhutellaan jos oli ollut tukka esim papiljotteilla ennen seuroihin tuloa,ikuinen pelko siis.Kysyisin onko se touhu vieläkin samanlaista?Vai onko tullut väljyyttä asiaan?
Kysymys
entiset ajat
3102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tosin huhujen mukaan SRK:n synninkehittelyvaliokunta on lanseeraamassa uusia. Syntejäsi ei enää anneta anteeksi kirjeitse, ja entiset kirjeanteeksiannot on peruutettu. Sama tulee koskemaan tekstiviestejä ja sähköposteja.
Tuolloin 70-luvulla oli (valokuvien perusteella) naisilla muodissa erittäin lyhyet hameet joita nyt katsottaisiin naama vinossa.
Miten tuohon aikaan todella suhtauduttiin niihin jos aika muutenkin oli sellainen vl:ssä että "kaikki oli syntiä". =D
näitä..!!! No, päätelkää jokkainen!