Jätkäkaveri keskellä kirkasta päivää omalla pihalla hajotti auton oven vääntämällä auki niin paljon että pellit ruttaantu ja saranat meni rikki sekä pahoinpiteli hakkaamalla päähän,silminnäkijöitä löytyy koko naapususton verran.
Kuka maksaa auton korjaukset,lähteekö lasku suoraan ilkivallan tekijälle vai uhrille???
Kuka maksaa auton korjaukset,lähteekö lasku suoraan ilkivallan tekijälle vai uhrille???
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sinä joudut maksamaan korjauksen ja myöhemmässä vaiheessa se menee tekijältä korvausvaateena .
Jos sinulla ei ole juuri sen verran rahaa mitä teon tahallisuus on tuottanut on sinun arvioitava kustannus ja odotettava kunnes saat rahaa kustannus arviolla tekijältä .
Auton osalta ei tokikaan ole kysymys ilkivallasta, vaan vahingonteosta (ilkivalta on aivan eri rikosnimike). Korvaukset maksaa tietysti auton vakuutusyhtiö, joka sitten perii ne takaisin vahingon aiheuttajalta. Jos tilanne on niin onneton, että autolle ei ole otettu sellaista vakuutusta joka korvaisi, niin ensin korjauksen maksaa auton omistaja, joka sitten perii (tarvittaessa oikeusteitse) kulut vahingon aiheuttajalta.