Nuori mies katosi Karvionkoskeen

!!!

Kolme miestä joutui veden varaan Heinävedellä perjantaina. Hätäkeskukseen ilmoitettiin ennen kello 15:tä, että Karvionkoskella ollut vene kaatui ja ihmiset putosivat vuolaaseen virtaan.

Kolme nuorta miestä oli uistelemassa suositulla kalastuspaikalla, kun heidän veneensä kaatui. Yksi miehistä pääsi itse rantaan ja toinen autettiin pois virrasta. Kolmas mies katosi kovaan virtaukseen.

Paikalla oli alkuillan ajan sukeltajia Varkaudesta ja Savonlinnasta. Kadonneen etsinnät jatkuivat vielä illalla, mutta kovat virtaukset ja pyörteet vaikeuttivat etsintöjä.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/veneonnettomuus-heinävedellä/449584


Kalamies pelasti yhden, mutta toinen katosi

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/virran-imu-vei-miehen/450356

2

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järki seisoo savossa

      Naapurikunnassa päivystää etsintään kykenevä helikopteri joka olisi voinut nopeasti haravoida ilmasta käsin koko kosken pituuden ja vähän lähivesistöjäkin!

      Mutta joistakin syystä tätä mahdollisuutta ei TAASKAAN käytetty!

      Viimeksi se jäi kevättalvella käyttämättä kun mies putosi heikkoihin jäihin Etelä-Savossa. Sen sijaan jäätiin odottamaan lähes parin tunnin lentomatkan päästä Helsingistä tullutta rajavartioston helikopteria.

      Onko se nyt niin vaikea saada Etelä-Savon pelastuslaitoksen väen puisiin päihin että ihmishenkiä pelastettaessa vedestä on KAIKKI käytettävissä olevat keinot hyödynnettävä!

      Ilmeisesti Ilmaria pidetään Etelä-Savon pelastuslaitoksen vastelistoilla vain lentävänä ambulanssina jolle ei ole käyttöä jos potilastakaan ei ole löytynyt?



      http://www.ilmarihems.fi/showpage.php?id=5

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      111
      9511
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      168
      6052
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      30
      5358
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4286
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2911
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      117
      2894
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      49
      2822
    Aihe