Hölmöimmät korjaus vinkit

Päätin koota vinkkejä veneen kunnostustöistä niitähän on kaikki jotka ovat omaa venettään kunnostaneet saaneet kyllästymiseen asti lähetä minulle sähköpostilla (([email protected])) juttuja. Jos tarinoita tulee tarpeeksi teen siitä omat www sivut johon jatkossakin voi vinkit lähettää. Olipa sinulla sitten jahti tai jolla kaikki vinkit käy. pistetään erilleen oikeat vinkit ja huumoripohjaiset mutta kaikki käy.
72330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

häpeämään!

Äänestä
  • kaverille huono tuuri kun on vain tuon alan taitaja liikkeellä. Mutta älä välitä onhan meitäkin jotka ovat joskus jotain saaneet aikaan. Vaikka noita jotka tunsivat piston sydämmessään (idiootimaisten neuvojen antajina) on kyllä huomattavasti enemmän. Heistä ja heidän vinkeistään saisi kyllä paksunmankin kirjan kirjoitettua.

    Äänestä

hölmöjä kommentteja, niistä muut näkisivät kuinka oikeassa kirjoittaja on alunperin ollut. se vanha sananlasku pitää paikkansa "se koira älähtää johon kalikka kolahtaa" senhän näimme seriffin poistamissa viesteissä "ketä ehti ketä ei"
Tässä ei käsittääkseni ei ollut pelkästään tarkoitus kerätä (Hömppäpoikien vinkkejä) vaan myös niiden ketkä oikeasti tietäisivät jotain asiasta. Monellakaan ei ole varaa teettää korjauksia alan liikkeissä enkä tarkoita sitä että siellä rahastetaan tietämättömien kustannuksella vaan kun lasketaa palkka sotu Alv ym. kustannukset yhteen tulee tuntihinnaksi sellainen summa että siinä parempi tuloisellakin
tukka nousee pystyyn 100h kestäneessä remontissa
puhumattakaan kun osat on vielä maksettava. Eikä 100h.ssa vielä mitään kokoveneen peruskorjausta tehdä.

Voipi olla että poistettujen viestien kirjoittajat pelkäävät jos kyseiset www sivut avataan ja sieltä saisi oikeita vinkkejä niin meille tulee kokojoukko uusia veneilijöitä jotka tietävät alan asioista heitä enemmän jotenka he tuntisivat itsensä vielä hölmömmiksi tuolla satamien kuppiloissa missä he kesät istuvat olusella ja vinkkejä muille jakaessaan

Äänestä
  • rakennan veneitä,päivittäin,pilotti = luotsiveneen kuljettaja,päivästä toiseen 365 pv vuodessa 1200 luotsausta=merikapteeni.

    Äänestä

  • pilotti kirjoitti:

    rakennan veneitä,päivittäin,pilotti = luotsiveneen kuljettaja,päivästä toiseen 365 pv vuodessa 1200 luotsausta=merikapteeni.

    että ihminen ei ole sitä mitä se sanoo tekevänsä
    vaan sitä miten se käyttäytyy ja "puhuu"
    Eli typerästi esintyvää pidetään aina tyreränä.

    Äänestä

  • pilotti kirjoitti:

    rakennan veneitä,päivittäin,pilotti = luotsiveneen kuljettaja,päivästä toiseen 365 pv vuodessa 1200 luotsausta=merikapteeni.

    anteeksipyyntöni unohdin vallan ryhmän jotka tietävät veneistä/veneilystä ja siksi luulevat olevansa parempia kuin ne jotka tekevät jotain muuta työkseen ja silti veneily/veneen kunnostus kiinnostaa ihan harrastuksena.

    Eräs kaverin kerran sanoi että veneenrakentajia pidetään jumalasta seuraavana alaspäin.Ehkä se saa alkunsa siitä miten osa heisä käyttäytyy jos heiltä joku uskaltaa jotain kysyä.

    Äänestä

Niin se on tämäkin vesittynyt hyvä idea

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Teräsvene kirjoitti:

Päätin koota vinkkejä veneen kunnostustöistä niitähän on kaikki jotka ovat omaa venettään kunnostaneet saaneet kyllästymiseen asti lähetä minulle sähköpostilla (([email protected])) juttuja. Jos tarinoita tulee tarpeeksi teen siitä omat www sivut johon jatkossakin voi vinkit lähettää. Olipa sinulla sitten jahti tai jolla kaikki vinkit käy. pistetään erilleen oikeat vinkit ja huumoripohjaiset mutta kaikki käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu