Hua Hin Vai Phuket Patong beach

Hua Hin Vai Phuket Patong beach?

Kumpi on parempi. Itse olen ollut Patong beachilla mutta nyt olisi tarkotus lähteä Hua HIniin koska sinne ei tarvitse lentää bangkokista. Onko kellään kokemusta molemmista ja voiko kertoa huonot ja hyvät puolet. onko Hua Hinissa yhtä kirkkaat vedet kuin Phuketissa? entä onko meno yhtä kovaa?
32733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hua-Hin on todella rauhallinen paikka, menoa etsivän ehkä kannattaa mennä muualle, paikka muuten aivan ihan suht pieni rauhallinen kylä muttei kuitenkaan ihan tuppukylä. Vesi ei varmaan vedä vertoja Phuketille mutta ihan ok kuitenkin eli lyhyesti rauhallista loma paikkaa etsivän kohde jossa kuitenkin hyvät palvelut ja todella kohtuullinen hintataso

Äänestä

niin mene mieluummin Pattayalle kuin Hua Hiniin!
Vesi on tosin sameaa niin Pattayalla kuin Hua Hinissäkin.

Itse asiassahan bussimatka Bangkokista Hua Hiniin kestää paljon kauemmin kuin lento esim. Phuketiin, eikä hinnassakaan varmaan kauheasti ole eroa, joten melkeinpä tuota Phuketia suosittelisin, jos kriteerinä ovat äksön kirkas vesi.

Äänestä

Itse menin lentäen Phukettiin, ei välilaskua Bangkokissa ollut silloin. Ainakaan Finnairilla. Hua Hiniin körötellään 4-5 tuntia bussissa. On rauhallinen paikka, mutta sieltä käsin voi mukavasti tehdä omatoimireissuja mm. Petchepuriin, Bangkokkiin tmv. Bussilla halpaa - junalla vielä halvempaa!! Pari vuotta sitten Cha Amista Bangkokkiin ilmastoidulla bussilla (muistaakseni) 100 Bth. Taksi koko päiväksi -joitakin satoja batheja.
Phuketin rannat ja meri on mahtavia elämyksiä. ITse en niin Patongin hälinään jaksanut tutustua, oleskeltiin enemmin Karonin puolella (=rauhallisempaa!). Phukettiin siis!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkapoika kirjoitti:

Hua Hin Vai Phuket Patong beach?

Kumpi on parempi. Itse olen ollut Patong beachilla mutta nyt olisi tarkotus lähteä Hua HIniin koska sinne ei tarvitse lentää bangkokista. Onko kellään kokemusta molemmista ja voiko kertoa huonot ja hyvät puolet. onko Hua Hinissa yhtä kirkkaat vedet kuin Phuketissa? entä onko meno yhtä kovaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu