Onko kellään tietoa sota-ajasta - Syvärin suunnalla?
Isäni palveli siellä hyvin nuorena, häntä ei ole eikä hän muutoinkaan paljon sodasta puhunut.
Joitain urhoollisuus mitaleita sai,
mistähän voisi löytää tietoa Syväristä?
Olen ajatellut, että sotaoloissa, varusteet ja muut puutteelliset, kylmää, pelkoa jne että kyllä ne miehet siellä suuren työn tekivät eikä kunnioitus jälkeenpäin ollut kovinkaan hääviä.
Isäkin sanoi monta kertaa, että rintamalle kelpasi ja sen jälkeen sai kuraa naamalle, oli aika jolloin sotaveteraanejä halveksittiin " sotahulluina" - vaan jos eivät olisi sinne menneet, miten meidän nyt olisi asiat?
Tietoa Syvärin rintamalta?
4
252
Vastaukset
- pojalta tuohon
Toki Syväri, Lotinapelto, eteentyönnettyyn meno Syvärin voimalan patoa pitkin on tuttua isävainajani puheista, kun siellä vietti Keski-Suomen Rykmentissä nuoruutensa parhaita vuosia. Vaikka aika vähäpuheinen noista asioista oli.
Sen opetti, että "kakarat, opettelette heti uimaan". Sieltä Syvärin takaa oli aika hankala tulla pois, kun viimeinenkin silta oli pommitettu poikki. Konekivääri selässä, kaverilla jalusta ja kolmannella lippaat. Syvyyssukellukseksi se uintireissu.
Sitten vaihto, toiset miehet siihen kohtaan. Oma porukka Petroskoihin ja sieltä Karhumäkeä valtaamaan. Sielläkin sitä "uimamaisterin tutkintoa", kun Stalinin kanavan takaa Äänisen alajuoksulta piti lähteä. Oli kiire, kun Kannaksella alkoi rytistä suurhyökkäys ja ukkoja tarvittiin sinne lisää. Täsmällistä tietoa löydät arkistoista. Ensimmäiseksi Sinun kannattaisi käydä Sota-arkistossa Helsingissä. Isäsi nimen ja syntymäajan perusteella arkistosta löytyvät isäsi armeijatiedot niin sota-ajalta kuin varusmiespalvelustakin. Sota-ajan tiedoista näet isäsi joukko-osastotiedot ja niitten perusteella pääset edelleen jäljittämään kyseisen tai kyseisten joukko-osastojen liikkeitä sota-aikana. Maantieto on hyvä hallita taustaksi. Esim. Syvärin alueen paikkakuntien nimet niin suomeksi kuin venäjäksikin. Ja alueen karttojakin löytyy. Sota-arkistossa käyntiä varten on hyvä etukäteen sopia siellä käymisen ajankohta, jotta arkistovirkailijat voivat etsiä isääsi koskevat paperit jo valmiiksi, jos ja kun sinne menet käymään. Ota huomioon se, että Sota-arkistosta ei ole lupa viedä papereita mukanaan pois, mutta kopioita saat tärkeimmistä sivuista. Varaa riittävästi aikaa arkistossa käymiseen.
- veteraanin tytär
Kiitos vihjeestä!
- HannuN.
toimii nykyisin Kansallisarkistoon sulautuneena. Katselepa netistä, niin löydät tarkat ohjeet, miten toimia ja mitä sieltä voi saada. Itse olen löytänyt isäni osalta sotien aikana saamansa palkat/päivärahat ja mitä sapuskaa on kulloinkin yksikölle syötetty. Isäni oli jatkosodassa Syvärin itäpuolella Jandepajoella.
Digikamera on arkistossa oiva työväline.
Tutkimusiloa tv. 3 vuotta asiaa harrastanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site395767Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2155317Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers354443SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun514068Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto374020Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813756SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt853680Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään443110Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062440SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het462382