Sain huonot pisteet vakavasta, mutta pääsin rimaa hipoen soveltuvuuskokeeseen. Jonkunlainen voitto siis sekin, mutta usko on aika hatarissa kantimissa. Voiko opiskelemaan päästä vaikka olisi vakavassa möhlinytkin? Jkl varhaiskasvatus itselläni kyseessä.
Huonot pisteet...
2
672
Vastaukset
- ----
Jos menestyt soveltuvuuskokeessa hyvin, ei kukaan edes katso VAKAVAn pisteitäsi. Jos taas olet siellä sijoilla, joiden kesken karsitaan viimeiset opiskelijapaikan saavat eli soveltuvuuskokeessa siellä alarajoilla, jotka voivat päästä sisään, voi VAKAVAn pisteet olla ne, jotka tiputtavat sinut jatkosta ja opiskelupaikasta.
Tässä toisessa vaiheessa nimittäin jatkopaikat jaetaan suoraan soveltuvuuskokeiden pisteiden perusteella paitsi siinä tapauksessa, että kaksi tai useampi hakija ovat samalla viimeisellä sijalla, jolla voi opiskelupaikan saada. Näiden kesken sitten paikan saamisen ratkaisee ryhmätilanteen ja haastattelun pisteet ja jos ne ovat samat, niin VAKAVAn pisteet. Jos toisella on siinä vaiheessa paremmat pisteet VAKAVAsta, karsiudut.
Voit siis lähteä ihan iloisella mielellä seuraavaan vaiheeseen. Klaaraat sen vaan vähän paremmin kuin rimaa hipoen, niin ei ole mitään ongelmaa päästä opiskelemaan. - juurikinniin
sain melkein täydet pisteet VAKAVAn skaalatuista pisteistä viime vuonna enkä päässyt sisään kun soveltuvuuskokeesta ei tullut riittävästi pisteitä (vaikka musta se tuntui menevän tosi hyvin..) olin Hämeenlinnan lo kokeissa siis..
elikkäs, soveltuvuutta painotetaan eniten, vaikka sulla olis huonommat vakava-pisteet ei se tarkoita vielä mitään.. toki asiantuntijuuttakin tarkastellaan soveltuvuuskokeissa.. muista olla aidosti kiinnostunut lapsista ja esittää itsestä sivistynyt kuva, you know, ne haluu sinne hyviä kasvattaja/ roolimalleja, sillä kasvatustieteitähän sitä ollaan menossa lukemaan ;) jne.
Tsemppiä!
(itse en enää hae kun masensi viime vuonna että kun täysii yritin mutta en päässyt.. paremmin en olisi voinut suoriutua, joten luokanopettaja-haavet jäävät nyt unholaan ja hammaslääkis tavoitteena 2009!)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2314148Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1141394- 481169
- 771075
- 59943
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911