kasvit

tahtoo vihreää

No miten saisin kasveista taas vihreitä? Nyt vanhimmat kasvit mitä mulla on akvassa on n.5kk vanhoja ja ne on jotenkin menettänyt värinsä. Nyt pari viikkoa sitten ostin vallisneiriän ja sekin on alkanut nyt jo lahota päistään. Melalehdet kerää lehtiinsä ruskeita ja vihreitä laikkuja, jotka kylläkin suurimmalti lähtee pois kun sormilla käy lähteä läpi. Akva on n.50 litraa ja siellä on neontetraparvi 16kpl. Aluksi annoin kasveille hiekkaan upotettavia kasvilannotetabletteja (Seran) ja nyt ostin Seran daydropseja, jota olen antanut päivittäin 5tippaa. Valaistuksena on käpylamppuvalaisin, jossa on nyt parin viikon ajan ollut energiansäästölamput "vanhojen" käpylamppujen sijaan. Olin jo ostamassa uutta loisteputkivalaisinta kun menin akvaarioliikkeisiin 2kpl niin molemmissa myytiin vain näitä käpylamppuvalaisimia. Netistä saa tilata noin pieneen akvaan loisteputkivalaisimen, eli pitäisikö sellainen hommata? Ja ne on kai vain yhden loisteputkenvalaisimia? Muuten akvassa ei ole leväongelmaa ja vettä vaihdan viikoittain ämpärin tai kaksi. Eli onko lannoitus pielessä vai valaistus? Vai ei kumpikaan.. :)

2

623

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Ensinnäkin, kasveille kuuluu tarjota kasveille tarkoitettua valonsävyä, sellaisia myydään akvaliikkeissä, ei energiansäästölamppu anna sopivaa sävyä joka olisi kasveille suotuisa, osta sinne oikeanlainen lamppu. Kasvilamppu.
      Valotehoa voitaneen laskea n. 0.4W litralle. N. 10h/pvä

      Asialliset ravinteet, oikein annosteltuna .. http://www.akvaariotekniikka.fi/ .. ainakin viisisenttiä pohjahiekalle paksuutta.
      Seran lannoitteet hajoaa nopeasti eikä niistä jää kasveille oikein mitään ravinnoksi.

      • tahtoo vihreää

        Tilauksessa pmdd pohjaravinnepallerot ja seuraavanlainen valaisin:

        100475 Arcadia loisteputkirungot;
        100475-631 14-15 W 375-450 mm/26 mm;

        100659 Sylvania Aquastar;
        100659-965 15 W, 450 mm;

        100562 Arcadia loisteputken heijastin;
        100562-638 15 W 450 mm putkelle;


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      144
      1307
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      772
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      36
      686
    4. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      79
      595
    5. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      576
    6. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      530
    7. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      49
      527
    8. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      32
      520
    9. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      27
      518
    10. Miksi ajattelit minun

      Rakastuneen sinuun?
      Ikävä
      42
      505
    Aihe