kasvit

tahtoo vihreää

No miten saisin kasveista taas vihreitä? Nyt vanhimmat kasvit mitä mulla on akvassa on n.5kk vanhoja ja ne on jotenkin menettänyt värinsä. Nyt pari viikkoa sitten ostin vallisneiriän ja sekin on alkanut nyt jo lahota päistään. Melalehdet kerää lehtiinsä ruskeita ja vihreitä laikkuja, jotka kylläkin suurimmalti lähtee pois kun sormilla käy lähteä läpi. Akva on n.50 litraa ja siellä on neontetraparvi 16kpl. Aluksi annoin kasveille hiekkaan upotettavia kasvilannotetabletteja (Seran) ja nyt ostin Seran daydropseja, jota olen antanut päivittäin 5tippaa. Valaistuksena on käpylamppuvalaisin, jossa on nyt parin viikon ajan ollut energiansäästölamput "vanhojen" käpylamppujen sijaan. Olin jo ostamassa uutta loisteputkivalaisinta kun menin akvaarioliikkeisiin 2kpl niin molemmissa myytiin vain näitä käpylamppuvalaisimia. Netistä saa tilata noin pieneen akvaan loisteputkivalaisimen, eli pitäisikö sellainen hommata? Ja ne on kai vain yhden loisteputkenvalaisimia? Muuten akvassa ei ole leväongelmaa ja vettä vaihdan viikoittain ämpärin tai kaksi. Eli onko lannoitus pielessä vai valaistus? Vai ei kumpikaan.. :)

2

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Ensinnäkin, kasveille kuuluu tarjota kasveille tarkoitettua valonsävyä, sellaisia myydään akvaliikkeissä, ei energiansäästölamppu anna sopivaa sävyä joka olisi kasveille suotuisa, osta sinne oikeanlainen lamppu. Kasvilamppu.
      Valotehoa voitaneen laskea n. 0.4W litralle. N. 10h/pvä

      Asialliset ravinteet, oikein annosteltuna .. http://www.akvaariotekniikka.fi/ .. ainakin viisisenttiä pohjahiekalle paksuutta.
      Seran lannoitteet hajoaa nopeasti eikä niistä jää kasveille oikein mitään ravinnoksi.

      • tahtoo vihreää

        Tilauksessa pmdd pohjaravinnepallerot ja seuraavanlainen valaisin:

        100475 Arcadia loisteputkirungot;
        100475-631 14-15 W 375-450 mm/26 mm;

        100659 Sylvania Aquastar;
        100659-965 15 W, 450 mm;

        100562 Arcadia loisteputken heijastin;
        100562-638 15 W 450 mm putkelle;


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      120
      4090
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3395
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      67
      2027
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      219
      1471
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1382
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      232
      1058
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      775
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      726
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      716
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      695
    Aihe