No miten saisin kasveista taas vihreitä? Nyt vanhimmat kasvit mitä mulla on akvassa on n.5kk vanhoja ja ne on jotenkin menettänyt värinsä. Nyt pari viikkoa sitten ostin vallisneiriän ja sekin on alkanut nyt jo lahota päistään. Melalehdet kerää lehtiinsä ruskeita ja vihreitä laikkuja, jotka kylläkin suurimmalti lähtee pois kun sormilla käy lähteä läpi. Akva on n.50 litraa ja siellä on neontetraparvi 16kpl. Aluksi annoin kasveille hiekkaan upotettavia kasvilannotetabletteja (Seran) ja nyt ostin Seran daydropseja, jota olen antanut päivittäin 5tippaa. Valaistuksena on käpylamppuvalaisin, jossa on nyt parin viikon ajan ollut energiansäästölamput "vanhojen" käpylamppujen sijaan. Olin jo ostamassa uutta loisteputkivalaisinta kun menin akvaarioliikkeisiin 2kpl niin molemmissa myytiin vain näitä käpylamppuvalaisimia. Netistä saa tilata noin pieneen akvaan loisteputkivalaisimen, eli pitäisikö sellainen hommata? Ja ne on kai vain yhden loisteputkenvalaisimia? Muuten akvassa ei ole leväongelmaa ja vettä vaihdan viikoittain ämpärin tai kaksi. Eli onko lannoitus pielessä vai valaistus? Vai ei kumpikaan.. :)
kasvit
2
501
Vastaukset
- fish KING
Ensinnäkin, kasveille kuuluu tarjota kasveille tarkoitettua valonsävyä, sellaisia myydään akvaliikkeissä, ei energiansäästölamppu anna sopivaa sävyä joka olisi kasveille suotuisa, osta sinne oikeanlainen lamppu. Kasvilamppu.
Valotehoa voitaneen laskea n. 0.4W litralle. N. 10h/pvä
Asialliset ravinteet, oikein annosteltuna .. http://www.akvaariotekniikka.fi/ .. ainakin viisisenttiä pohjahiekalle paksuutta.
Seran lannoitteet hajoaa nopeasti eikä niistä jää kasveille oikein mitään ravinnoksi.- tahtoo vihreää
Tilauksessa pmdd pohjaravinnepallerot ja seuraavanlainen valaisin:
100475 Arcadia loisteputkirungot;
100475-631 14-15 W 375-450 mm/26 mm;
100659 Sylvania Aquastar;
100659-965 15 W, 450 mm;
100562 Arcadia loisteputken heijastin;
100562-638 15 W 450 mm putkelle;
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p626087Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813636Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242761- 212239
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402185Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61679Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy85129281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201246- 281185