kasvit

tahtoo vihreää

No miten saisin kasveista taas vihreitä? Nyt vanhimmat kasvit mitä mulla on akvassa on n.5kk vanhoja ja ne on jotenkin menettänyt värinsä. Nyt pari viikkoa sitten ostin vallisneiriän ja sekin on alkanut nyt jo lahota päistään. Melalehdet kerää lehtiinsä ruskeita ja vihreitä laikkuja, jotka kylläkin suurimmalti lähtee pois kun sormilla käy lähteä läpi. Akva on n.50 litraa ja siellä on neontetraparvi 16kpl. Aluksi annoin kasveille hiekkaan upotettavia kasvilannotetabletteja (Seran) ja nyt ostin Seran daydropseja, jota olen antanut päivittäin 5tippaa. Valaistuksena on käpylamppuvalaisin, jossa on nyt parin viikon ajan ollut energiansäästölamput "vanhojen" käpylamppujen sijaan. Olin jo ostamassa uutta loisteputkivalaisinta kun menin akvaarioliikkeisiin 2kpl niin molemmissa myytiin vain näitä käpylamppuvalaisimia. Netistä saa tilata noin pieneen akvaan loisteputkivalaisimen, eli pitäisikö sellainen hommata? Ja ne on kai vain yhden loisteputkenvalaisimia? Muuten akvassa ei ole leväongelmaa ja vettä vaihdan viikoittain ämpärin tai kaksi. Eli onko lannoitus pielessä vai valaistus? Vai ei kumpikaan.. :)

2

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Ensinnäkin, kasveille kuuluu tarjota kasveille tarkoitettua valonsävyä, sellaisia myydään akvaliikkeissä, ei energiansäästölamppu anna sopivaa sävyä joka olisi kasveille suotuisa, osta sinne oikeanlainen lamppu. Kasvilamppu.
      Valotehoa voitaneen laskea n. 0.4W litralle. N. 10h/pvä

      Asialliset ravinteet, oikein annosteltuna .. http://www.akvaariotekniikka.fi/ .. ainakin viisisenttiä pohjahiekalle paksuutta.
      Seran lannoitteet hajoaa nopeasti eikä niistä jää kasveille oikein mitään ravinnoksi.

      • tahtoo vihreää

        Tilauksessa pmdd pohjaravinnepallerot ja seuraavanlainen valaisin:

        100475 Arcadia loisteputkirungot;
        100475-631 14-15 W 375-450 mm/26 mm;

        100659 Sylvania Aquastar;
        100659-965 15 W, 450 mm;

        100562 Arcadia loisteputken heijastin;
        100562-638 15 W 450 mm putkelle;


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      104
      4041
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      55
      2266
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      73
      1591
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      5
      1014
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      824
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      20
      784
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      117
      778
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      752
    9. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      748
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      49
      738
    Aihe