Mnää näi ko kaks kurkee hävis yhrelt saarelt mihi tuli ihmine ja seuraavaks mnää ihmetteli mikä vesilintu sieäl uis. Muija mnää käski kans kattoo et näkeekse sen saman ko mnääki ja kyl se näki. ja yhres me fundeerattii et olik se tosiaa kurki ko uis. onk joku joskus nähny kurje uiva? Mnää en oo koskaa kuullukka et kurje uis.
Uiks kurki???
Ponkari
31104
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No tavallisesti kurki lähtee pakoon joko lentämällä tai juoksemalla. Ilmeisesti kyseessä ei ollut kurki. Lentämällähän se tuollaisesta paikasta olisi paennut.
En tiedä, onko mahdollista että jos toinen kurjista olisi loukannut siipensä niin pahasti ettei se pysty lentämään, se lähtee pakoon ainoalla mahdollisella keinolla eli uimalla. Ja puoliso, joka ei halua kaveriaan jättää, lähtee seuraksi uimaan.
Yllätettyäni useita kurkipareja ne tosiaankin pakenevat lentämällä (=lintu). Olimme tosiaan kiikaroinassa Pyhärannassa lahden lintuja, jolloin vaimoni huomasi kaksi kurkea kaukana olevan saaren eteläpäässä. Katseltuamme hetken muita vesilintuja totesin kurkien häipyneen ja kerroin vaimolle, joka totesi että tottakai kun siellä käveli ihminen. hetkeä myöhemmin sain putkelleni vesilinnun, jota en ensin tunnistanut: iso koko ja pieni pää oli tunnusmerkit. kesti hieman aikaa ennen kuin tajusin että silhuetti vastasi täydellisesti kurkea vedessä ja hämmästykseni oli suuri. Vaimoni katsoi myös putkelta ja oli samaa mieltä kanssani: kurki ja uimassa.
se oli lähtenyt kohti lähintä rantaa , johon matkaa oli n. 200..300m ja ui kovaa. Se ei edes yrittänyt lentoon kun läheltä ajoi iso moottorivene ohi vaan jatkoi uimistaan. Olen samaa mieltä kanssasi siitä että todennäköisesti kyseessä oli siipirikko kurki sillä en tiedä suomen linnustossa muuta vastaavan näköistä ja kokoista lintua kuin kurki.
Hyvää kesää toivottaen: MAP
Kyllähän kurki useinkin nimenomaan pesimäpaikalla saattaa ylittää jokia tai suolampareita uimalla.