millai estän muita kopioimasta mun kuvia?
kuvien kopioinnin esto?
jepulis
141903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Et oikeastaan mitenkään. Älä pane kuviasi nettiin niin se on varmempi keino.
Vielä varminta on, että säilytät kuvatiedostojasi (.tmp tiedostoineen) 3.5" levykkeillä.
olen nähnyt joillain sivuilla tehdyn jonkun systeemin, että kuvia ei saa kopioitua, eli jotenkin se on mahdollista!
en laitakaan omaa kuvaani... muita kuvia kyllä ;)
-
kuvat on koneellani...suojauksen takana...
En vieläkään ole varma millaista kopiointiestoa tarkoitat, mutta jos aiot kayttää sitä nettisivullasi, niin voisit lisätä koodin joukkoon pienen skriptin. Se ei tosin estä juuri muita kuin tavallisia pulliaisia kopioimasta sivua, mutta haitta se on pienikin haitta. Skripti voisi olla vaikka tämmöinen:
Skripti on toiminnassa esimerkiksi sivulla
http://www.taimetsoi.fi/tyossaoppiminen/ohjeet.tyossaoppiminen.html
jos haluat kokeilla miten se toimii.
Menee koodiin ja hakee osoitteen ja kuvan. Ei pysty suojaan kuvaa sillä.
Näin minä itse asiassa kerroinkin. Ajattelin vain että oli viisaampi jättää se edes tällä palstalla neuvomatta, jotta se edes jotakuta estäisi.
joo, mä ainakin aina melkein kuolen nauruun kun nään tollasta *koodia*
muhahahahahahahahahahahahahahahahah
Saatte väsäillä noita skriptejänne ihan rauhassa. Tollompikin ymmärtää skriptisuojatuilla sivulla käydessään ottaa selaimestaan java-tuen pois käytöstä. Jos kuva on verkossa, sen saa sieltä haettua vaikka tekisitte mitä.
Käyttämällä jotain applettiohjelmaa. Tai jaavaa. Niin kauan kun se on koodissa niin sen voi kopioida. Myöskin XML voi olla vaihtoehto, eli hakee ssi,n kautta jostain muualta.
Aina pystyy ottaan kuvaruutukuvan joten pöllitään se kuitenkin vaikka mitä teet. Tee kuvasta niin huonolaatuinen että se ei kelpaa kenellekkään...
Katsoppa vähän tämän keskustelufoorumin otsikoita.
Luuletko tosissasi että tänne kirjoittaville kannattaa luennoida ohjelmoinnin jipoista?...
ja mitäs järkeä on laittaa huonolaatuinen kuva nettiin???
Nyt meet asioissa päästä päähän. Ei tietenkään mitään tuherrusta mistä ei saa selvää, vaan pudotetaan kuvan bittikokoo niin että se on hyvä nettikäyttöön mutta sitä ei voi enää käsitellä. Samalla kuvan voi leikata vaikka ovaaliksi, himmentää reuna käyttämällä samaa väriä kuin sivun taustaväri, tehdä siitä gif, ja sitten poistatte kuvasta taustavärin. Sivulla se on ihan ok, mutta kukaan muu ei voi sitä käyttää. Pitääkö teille aina kaikki lusikalla syöttää?
tee sivusto flashillä niin silloin kuvia ei voi suoraan kopioida muutakuin printscreen-toiminnolla.
flash5 -> www.macromedia.com
----------------------------
multa ainaskin löytyy softa jolla onnistuu silti ja se löytyy http://www.astalavista.com:in kautta...eli ei auta!
...vain kirjoittaa sivun alkuun että oot itse tehny ne kuvat ja kiellät kopioinnin. Onhan sulla siihen tekijän oikeus. Ja jos näät että kuvas on kopioitu, jonku toisen sivulle niin nosta syyte.
Ja haluaisin huomauttaa ettei se kuvan reunojen himmennys paljon auta, sillä kyllä sitä aina pystyy muokkaamaan ja voihan sitä laittaa omalle kotisivulle sellaisen taustavärin, joka passaa kuvaan vaikka se olisi miten muotoiltu.
Ja jos sä haluut että muut näkee sen kuvas, niin mitä se haittaa vaikka ne saaki sen imuroitua. Olisit vaan ilonen että se on niin suosittu että se halutaan imuroida. Ja jos sun sivus on vielä kaiken lisäksi jotku normaalit kotisivut niin siellä on aika vähän kävijöitä, joten en usko se paljon leviäisi muutenkaan.