pallohortensia

normaalia?

Minulla on kolme pallohortensiaa, kahdesta näyttää lähtevän lehteä joka oksasta mutta tämä kolmas onneton näyttää vain pienen pientä silmua yhdestä ainoasta oksasta. Tuleeko siitä kunnon puskaa vielä? Tämä yksi on eri paikassa istutettuna kun nuo kaksi muuta.

3

1117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maata myöden

      Pallohortensian voi leikata keväällä alhaalta asti, kasvattaa uusia oksia maasta ja kukkivat samana kesänä. Oletko koskaan sitä leikannut, jos et kokeile vielä.

      • leikkasin

        Eli syksyllä leikkasin puoleenväliin, voiko nyt sitten leikata? Voiko käydä niin ettei se lähde enää alasleikkauksen jälkeen ollenkaan kasvamaan? Kun se ei näytä kasvavan juuresta yhtään. Silmuja vain yhdessä varressa.


      • huvimaja
        leikkasin kirjoitti:

        Eli syksyllä leikkasin puoleenväliin, voiko nyt sitten leikata? Voiko käydä niin ettei se lähde enää alasleikkauksen jälkeen ollenkaan kasvamaan? Kun se ei näytä kasvavan juuresta yhtään. Silmuja vain yhdessä varressa.

        leikkaan joka kevät tai jo edell syksynä pallohortensiat alas. Joka kesä kasvaa lähes 1 1/2 metriset varret ja kukkii upeasti. Kerran kokeilin jättää pari pensasta leikkaamatta ja niihin tuli pienemmät ja vähemmän kukkia kuin leikattuihin. Lehdistö myös oli pienempää. Taitaa siis tykätä leikkaamisesta.
        Jos et jaksa leikata, älä suojaa niitä talveksi, puput kyllä hoitavat leikkuun ja vanhojen varsien hävityksen puolestasi :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      555
      9198
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      165
      6294
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5350
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      72
      4831
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      101
      4443
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4103
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      206
      4047
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      107
      2211
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      114
      1578
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      53
      1116
    Aihe