Voiko mäyristä pitää irti? Pysyykö hallinnassa ja tulee kutsusta luo?
Voiko
6
577
Vastaukset
- Hukka-Musti
...riippuu yksilöstä (luonteet, kuten metsästysvietin voimakkuus, vaihtelevat yksilöittäin) ja siitä, kuinka se on koulutettu.
- j
Mulla on penikasta asti metsästykseen koulutettu mäykky, joka pysyy "kevyen" valvonnan alla pihassa. Ihan yksikseen se ei kauaa oven takana odota, vaan lähtee takuulla huinimaan ja yleensä sen löytää näin kesäaikaan jostain ojan penkasta myyriä kaivamasta.
Ilta ja yö on sellaista aikaa jolloin en pidä vapaana ikinä, koska ajohaukku raikaa välittömästi kun saa vainun oikeastaan mistä tahansa (kettu, supi, mäyrä, sorkat) ja sinne hävis. Tuurilla on tullut muutaman tunnin jälkeen tähän mennessä takaisin. Sen verran isoja teitä ja junarata on ihan lähellä, että melkein monttua aina aloitan valmiiksi kaivamaan, kun koira pihasta häipyy ;D
- mäykkyyntynyt
Entinen mäykky, Mösjöö Myyrien Kauhu ja Luolien Peloton Valloittaja, pysyi nätisti esim isolla mökkipihalla ja tuli kutsusta herkkujen ikuisessa toivossa (välillä viiveellä) luokse. Toki Mösjöö MKLPV:n kanssa käytiin läpi myös kissan puuhunajoreissut (tuli 1/2 tunnin päästä, kissa seuraavana päivänä) ja jään yli vastarannalle ajohaukulla -karkuilut ja monet muut pulssia kohottavat säntäykset. Riski siis on aina olemassa, vaikka luoksetuloa onkin tahkottu.
Tämä nykyinen Neiti Nuusku Nokkela Nenänkäyttäjä taas pinkaisee päättömän villiin laukkaan välittömästi, kun vapauden kutsu käy. Ei edes harjoitella luoksetuloa meillä,ei, kun en tohdi.- mökkihöperö
minun mäykky pysyy metsässä vapaana, mutta pihasta kipittää omille teilleen melko nopeaan, mutta ei koskaan ole kauas lähtenyt, kun ei ole siihen ollut paljoa mahista. kerran kun mäykkyni oli pihalla hihnassa yksinään vähän aikaa, niin kun tulin takaisin, oli mäykky hävinnyt. mutta löysin sen noin parin kymmenen metrin päästä tieltä, nuuski tienreunan kasveja ja merkkaili niitä ;) tosin mäykky on vasta reilun vuoden, niin en tiedä että jos metsästysvaisto kehittyy vasta vanhempana?
Metsässäkään mäykky ei lähde polulta noin kymmentä metriä kauemmas minusta, tosin joskus jää pidemmäksi aikaa nuuskimaan mutta jos lähden juoksemaan ja huudan koiralle jotain tyyliin "moikka", niin koira lähtee heti juoksemaan perään..
että ihan kelpo mäyris (= - mökkihöperö
mökkihöperö kirjoitti:
minun mäykky pysyy metsässä vapaana, mutta pihasta kipittää omille teilleen melko nopeaan, mutta ei koskaan ole kauas lähtenyt, kun ei ole siihen ollut paljoa mahista. kerran kun mäykkyni oli pihalla hihnassa yksinään vähän aikaa, niin kun tulin takaisin, oli mäykky hävinnyt. mutta löysin sen noin parin kymmenen metrin päästä tieltä, nuuski tienreunan kasveja ja merkkaili niitä ;) tosin mäykky on vasta reilun vuoden, niin en tiedä että jos metsästysvaisto kehittyy vasta vanhempana?
Metsässäkään mäykky ei lähde polulta noin kymmentä metriä kauemmas minusta, tosin joskus jää pidemmäksi aikaa nuuskimaan mutta jos lähden juoksemaan ja huudan koiralle jotain tyyliin "moikka", niin koira lähtee heti juoksemaan perään..
että ihan kelpo mäyris (=niin ja pihassa vapaana mäykkyni ei tule kutsusta takaisin, mutta metsässä tai jäällä tms tulee (;
- MÄYRIKSEN OMISTAJA
MEIDÄN MÄYRIS TÄYTTI JUURI 1.V ME OLEMME PITÄNEET SITÄ IRTI JA SITTEN KUN SEN KUTSUU SE TULEE LUOKSE MÄYRÄ KOIRAT OVAT VIISAITA KOIRIA JOTEN ETKÖHÄN PYSTY PITÄMÄÄN MÄYRISTÄ IRTI.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061