Salkussa nämä

yhtiöt

Salkussa on seuraavat yhtiöt: Neste, Nokia, Kesko B, Rautaruukki. Seuraavaksi ajattelin ostaa jotakin näistä: Wärtsilä, Sampo, Metso, Orion. Mikä olisi hyvä?

4

1293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wannabe sijoitusneuvoja

      Kurssit ovat nousseet aika paljon viime aikoina joten vaikea arvioida että milloin olisi hyvä hetki ostaa, mutta pitkällä aikavälillä Wärtsilä voipi olla hyvä, kunhan vain alkaisivat saada uusia tilauksia. Huomattavasti parempi tilauskanta Wärtsilällä tosin on nytkin kuin monilla muilla konepajoilla.

      Mutta suosittelisin Wärtsilän sijaan ostamaan Fiskarsia. Wärtsilähän on Fiskarsin osakkuusyhtiö joten tuossa saisi vähän hajautusta samalla. Eli sen sijaan että ostat laivanmoottorin saatkin laivanmoottorin, sakset ja kahvikupin ;) Molempien kurssit tosin voivat tippua lähiaikoina mutta nousevat varmaankin pitkällä aikavälillä vielä kivasti, ja joka tapauksessa molemmat yhtiöt ovat vakavaraisia ja hyviä osingonmaksajia.

    • kymmeniä kertoja myös pankkien sijoitusilloissa käyneenä, kahdesti vuodessa 2-3 pankin tilaisuuksissa.
      Tilastoja pitäneenä, voin sanoa jaa, enpä kerrokaan.

      Kesko myisin jos jotain myisin, vaikka arvo säilyy, ei nouse, ei tuota.

      Nyt lienee hyvä aika ostaa, vähän kiirekin, syksyllä on arvatenkin jo 20 % korkeammalla

      • realia

        http://espanja.org/files/Markkinointiesite.pdf,

        tuollaista,
        aika, heinäkuu näyttää tukeeko rahat takaisin.


        Merkintäaika 11. - 20.3.2009
        Maksupäivä 20.3.2009

        Laina-aika 24.3. - 20.6.2009

        Minimimerkintä 50 000 euroa
        Eräkoko 5 000 euroa
        Merkintäpalkkio 1 %
        Merkintäkurssi 100 %


    • Toope

      Tämä seuraava ei ole vinkki; se sisältää vain yleisiä ajatuksia aiheesta. Ja: Toopen ohjeilla ei kukaan rikastu, mutta joku voi jossakin pitkällä väilillä vaurastua:

      - vanhat pohjat Sinulla kohatalaisen hyvät. Alkavaa hyvää riskin hajoitusta; Nokia tosin on suuri kysymysmerkki. Itse poltin aikoinani itseni Ericsonissa. Rautaruukissa lienee potentiaalia, kun talous kohenee. Kesko hyvä perus- ja osinkopaperi. Nesteessä ehkä myös potentiaalia.


      Itse ostin (minulla on vain "ikuisia" sijoituksia) talvella Metsoa ja Wärtsilää sekä lisäsin Sampoa. S. on nykyään eräänlainen "holding-yhtiö" kun sillä on sekä henki-että vahinkopuoli, Nordea-salkku sekä käteistä siis hyvä riskinhajoitus.

      Orionia en tunne; tällä palstalla on varmaan paljon väkeä, jotka antavat yhden sanan ohjeita - juuri opittuaan kirjoittamaan ja kerran pörssilistan nähtyään.

      Kooten: hajoita vaan kunnon yhtiöihin (maksavat osinkoja, järkevä toiminta, vähän velkaa), älä myy, vaan odota ihan "Jutikkalana".


      Juhannusterveisin,

      Toope

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1182
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      538
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      519
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe