Olen saanut kelalta soviteltua päivärahaa toukokuusta -08 asti. Vuoden aikana tein sen verran töitä, että ansaitsin 20 lomapäivää ja lomarahat tulivat 2 viikkoa ennen lomani alkua, eli viime kuussa. Miten kela toimii nyt kun olin toukokuun työttömänä (eli ansaitsen täydet päivärahat) mutta toukokuulle maksettiin 950e lomarahoja, ruukaako kela tällöin laskea lomarahat maksukuukauden palkkatuloiksi? VAI laskeeko ne ystävällisesti lomarahat kesäkuun rahoiksi?
Kiitos etukäteen.
Lomarahat ja soviteltu päiväraha
4
1073
Vastaukset
- *******''
Riippuu ja roikkuu siitä, mistä perimmältään on kysymys.
Jos kyse on siitä, että olet saanut lomakorvausta työsuhteen päättymisen yhteydessä, niin Kela jaksottaa lomakorvaukset työsuhteen päättymisestä lukien. Jaksotusajalta et saa mitään. Jaksotusaika lasketaan siten, että lomakorvaussumma jaetaan päiväpalkalla ja osamäärä osoittaa jaksotuspäivien lukumäärän. Jaksotuspäiviä ovat ma-pe.
Vai onko kyse siitä, että työsuhteesi on ollut vain katkolla kuukauden ja jatkuu kesälomalla kesäkuussa???
''mutta toukokuulle maksettiin 950e lomarahoja, ruukaako kela tällöin laskea lomarahat maksukuukauden palkkatuloiksi? VAI laskeeko ne ystävällisesti lomarahat kesäkuun rahoiksi?''
Mitä tuolla oikein tarkoitat? Jos kyse on yhteensovitettavasta tulosta, niin se otetaan huomioon maksuperusteisesti. Siis maksuajankohta ratkaisee.- Vielä'
Täydennän hiukan vastaustani vielä.
Jos olet kuitenkin saanut työsuhteen päättymisen vuoksi maksettavan lomakorvauksen työsuhteen päättymisen jälkeen, niin Kela voi lain mukaan tehdä jaksotuksen myös maksuajankohdasta lukien. - 898989
Minulla on yhä työsopimus, olen töissä aina tarvittaessa. Aloitan taas työt kun kesälomat alkaa vakiporukalla, pääsen tuuraamaan.
Ja lomarahat maksetaan aina tilille ennen kesälomaa, eli periaatteessa sain kesäkuun rahat jo toukokuussa. Sitä mietin, että ottaako kela nämä rahat huomioon maksaessaan mulle toukokuun päivärahoja ( jolloin olin siis työttömänä koko kuukaude, ei palkkatuloja eli pitäisi saada täydet päivärahat. Ellei kela sit tosiaan laske lomarahoja tuloiksi..
Ompas vaikeaa kirjoittaa asia selväksi :D - On siitä'
898989 kirjoitti:
Minulla on yhä työsopimus, olen töissä aina tarvittaessa. Aloitan taas työt kun kesälomat alkaa vakiporukalla, pääsen tuuraamaan.
Ja lomarahat maksetaan aina tilille ennen kesälomaa, eli periaatteessa sain kesäkuun rahat jo toukokuussa. Sitä mietin, että ottaako kela nämä rahat huomioon maksaessaan mulle toukokuun päivärahoja ( jolloin olin siis työttömänä koko kuukaude, ei palkkatuloja eli pitäisi saada täydet päivärahat. Ellei kela sit tosiaan laske lomarahoja tuloiksi..
Ompas vaikeaa kirjoittaa asia selväksi :DOnko kyse siitä, että sinulla on kesäloma kesäkuussa ja sait loma-ajan palkan etukäteen? Jos näin on, niin ei Kela voi sitä toukokuussa yhteensovittaa mihinkään. Pidä kuitenkin huoli siitä, että Kelassa tulee selväksi se, että kyseessä on etukäteen saatu loma-ajan palkka. Siellä kun on kaikenlaista tossunkuluttajaa asioita ratkomassa.
Yleensä yhteensovitukset tehdään maksuperusteisesti, mutta tuossa on vähän eri tilanne, kun kyse on etukäteen saadusta palkasta. Jos summa sisältää myös ns. lomaltapaluurahan, niin sitä Kela ei voi päivärahan kanssa yhteensovittaa. Työmarkkinatuesta en ole varma, mutta tuskin senkään kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022132Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121959Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501405Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821059Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39818- 56789
- 75760
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734