Turkki vai Kreikka ? Lapset mukana.

Minne suuntaisimme aurinkolomalle lasten kanssa ? Turkki ? Kreikka ? Lasten iät 2v ja 7v. Kerro lomakokemuksiasi lasten kanssa.
91922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suosittelen kaikella lämmöllä Turkin Belekiä ja siellä hotelli Atlantis! Menemme sinne ehdottomasti takaisin! Meillä 11- ja 8 -vuotiaat lapset ja sen helpompaa lomaa ei voisi kuvitella. Ihana paikka, loistava hotelli ja all inclusive, eli lasten kanssa ehdoton! Kannattaa ehdottomasti käydä!

Äänestä
  • Pienten uimataidottomien tai huonon uimtaidon omaavien lapsien kanssa matkustaessa ensimmäinen edellytys on tarkistaa, että hotellissa on lasten kahluuallas. Toinen seikka on ilmastointi, varsinkin, jos kaikista paahteisimpaan aikaan lähtee matkalle.

    Riippuu siitä, mitä matkalta haluaa kannattaako lähteä Kreikkaan vai Turkkiin. Vertaile eri lomakohteita molemmissa maissa, niin sillähän siitä selviät, koska itse tiedät parhaiten mitä lomaltanne haluatte. Lasten kanssa voi matkustaa kumpaan maahan vain.

    Äänestä

Kreikka on kyllä rehellisempi ja rauhallisempi. Turkkilaisen kanssa jos paiskaa kättä, pitää laskea sormet sen jälkeen. Sori.

Joku voi tästä loukkaantua, mutta molemmissa maissa olen viettänyt enemmänkin aikaa, olin merimies joskus.

Äänestä
  • siistimpi maa kuin Turkki. Vatsataudin riski on huomattavasti pienempi.

    Äänestä

  • on myös kirjoitti:

    siistimpi maa kuin Turkki. Vatsataudin riski on huomattavasti pienempi.

    on joka matkalla ja kaikkialla melkolailla samat. Useimmiten ne omat kädet levittää niitä pöpöjä.

    Äänestä

Kreikan matka varattiin :)

Äänestä

Itse olin lapsen kanssa Turkissa, Alanyassa lomalla. Lapsi pääsi Turkkiin ensimmäistä kertaa 4-vuotiaana Alanyaan ja siitä lähtien joka vuosi oli mukana tuossa kaupungissa.

Ehdottomasti kannattaa ottaa All Inclusive -paketti/hotelli, sillä se helpottaa elämää valtavasti. Jatkuva ruokailu sopii lapsen rytmiin. Myös aktiviteetteja oli lapsille koko päivän. Kaikissa AI -hotelleissa, joissa kävin, oli myös lapsiparkki, johon lapsen sai laitettua hoitoon omien menojen ajaksi, rannallaa tai hotellissa. Oli myös paljon lapsille ja aikuisille yhteistekemistä. Henkilökunta oli kaikissa hotelleissa erittäin ystäväliistä.

Kreikkaan en suosittele menoa lapsen kanssa, koska siellä AI-hotellit ovat kauheita tiukkapipoja, joissa myös lasten on osattava huippukäytöstavat. Myös aktiviteettien vähyys ja toiminnan epämonipuolisuus jäi vaivaamaan meidän matkoilla.

Eli, Turkkia suosittelen lämpimästi!

Äänestä
  • tarkoitat tiukkapipoisuudella ja huippukäytöstavoilla. Meillä on kolme poikaa, normaalit käytöstavat ja mitään ongelmia ei ole koskaan ollut. Tervehtiminen ja kiitos kuuluvat normaaliin käytökseen, samoin se että ruokailurauha annetaan kaikille eikä juosta ympäri salia. Aktiviteettia - miksi sitä pitää erikseen järjestää, lomahan on yhdessä olemista - jos lasten kanssa lähtee lomalle - se täytyy ottaa huomioon ja viettää aikaa myös lasten lasten kanssa.
    Kreikassa kyllä viihtyy itse ja myös lapset - suosittelen.

    Äänestä

Olen ollut ilman lapsia sekä Turkissa että Kreikassa. Vain Turkissa olen saanut vatsataudin, joten suosittelen Kreikkaa. Viime syksynä matkustin 3-vuotiaan lapseni kanssa kahdestaan Kreetalla ja ensi viikolla menemme sinne myös. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lomalle lähdössä kirjoitti:

Minne suuntaisimme aurinkolomalle lasten kanssa ? Turkki ? Kreikka ? Lasten iät 2v ja 7v. Kerro lomakokemuksiasi lasten kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu