Turkki vai Kreikka ? Lapset mukana.

Lomalle lähdössä

Minne suuntaisimme aurinkolomalle lasten kanssa ? Turkki ? Kreikka ? Lasten iät 2v ja 7v. Kerro lomakokemuksiasi lasten kanssa.

9

1920

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minttula

      Suosittelen kaikella lämmöllä Turkin Belekiä ja siellä hotelli Atlantis! Menemme sinne ehdottomasti takaisin! Meillä 11- ja 8 -vuotiaat lapset ja sen helpompaa lomaa ei voisi kuvitella. Ihana paikka, loistava hotelli ja all inclusive, eli lasten kanssa ehdoton! Kannattaa ehdottomasti käydä!

      • lastenallas

        Pienten uimataidottomien tai huonon uimtaidon omaavien lapsien kanssa matkustaessa ensimmäinen edellytys on tarkistaa, että hotellissa on lasten kahluuallas. Toinen seikka on ilmastointi, varsinkin, jos kaikista paahteisimpaan aikaan lähtee matkalle.

        Riippuu siitä, mitä matkalta haluaa kannattaako lähteä Kreikkaan vai Turkkiin. Vertaile eri lomakohteita molemmissa maissa, niin sillähän siitä selviät, koska itse tiedät parhaiten mitä lomaltanne haluatte. Lasten kanssa voi matkustaa kumpaan maahan vain.


    • Kreikkaan

      Kreikka on kyllä rehellisempi ja rauhallisempi. Turkkilaisen kanssa jos paiskaa kättä, pitää laskea sormet sen jälkeen. Sori.

      Joku voi tästä loukkaantua, mutta molemmissa maissa olen viettänyt enemmänkin aikaa, olin merimies joskus.

      • on myös

        siistimpi maa kuin Turkki. Vatsataudin riski on huomattavasti pienempi.


      • riskit
        on myös kirjoitti:

        siistimpi maa kuin Turkki. Vatsataudin riski on huomattavasti pienempi.

        on joka matkalla ja kaikkialla melkolailla samat. Useimmiten ne omat kädet levittää niitä pöpöjä.


    • Matkalle pian!

      Kreikan matka varattiin :)

    • lapsillinen mamma

      Itse olin lapsen kanssa Turkissa, Alanyassa lomalla. Lapsi pääsi Turkkiin ensimmäistä kertaa 4-vuotiaana Alanyaan ja siitä lähtien joka vuosi oli mukana tuossa kaupungissa.

      Ehdottomasti kannattaa ottaa All Inclusive -paketti/hotelli, sillä se helpottaa elämää valtavasti. Jatkuva ruokailu sopii lapsen rytmiin. Myös aktiviteetteja oli lapsille koko päivän. Kaikissa AI -hotelleissa, joissa kävin, oli myös lapsiparkki, johon lapsen sai laitettua hoitoon omien menojen ajaksi, rannallaa tai hotellissa. Oli myös paljon lapsille ja aikuisille yhteistekemistä. Henkilökunta oli kaikissa hotelleissa erittäin ystäväliistä.

      Kreikkaan en suosittele menoa lapsen kanssa, koska siellä AI-hotellit ovat kauheita tiukkapipoja, joissa myös lasten on osattava huippukäytöstavat. Myös aktiviteettien vähyys ja toiminnan epämonipuolisuus jäi vaivaamaan meidän matkoilla.

      Eli, Turkkia suosittelen lämpimästi!

      • ihmettä

        tarkoitat tiukkapipoisuudella ja huippukäytöstavoilla. Meillä on kolme poikaa, normaalit käytöstavat ja mitään ongelmia ei ole koskaan ollut. Tervehtiminen ja kiitos kuuluvat normaaliin käytökseen, samoin se että ruokailurauha annetaan kaikille eikä juosta ympäri salia. Aktiviteettia - miksi sitä pitää erikseen järjestää, lomahan on yhdessä olemista - jos lasten kanssa lähtee lomalle - se täytyy ottaa huomioon ja viettää aikaa myös lasten lasten kanssa.
        Kreikassa kyllä viihtyy itse ja myös lapset - suosittelen.


    • TH

      Olen ollut ilman lapsia sekä Turkissa että Kreikassa. Vain Turkissa olen saanut vatsataudin, joten suosittelen Kreikkaa. Viime syksynä matkustin 3-vuotiaan lapseni kanssa kahdestaan Kreetalla ja ensi viikolla menemme sinne myös. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      128
      1966
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      979
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      156
      836
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      756
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      71
      684
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      606
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      593
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      120
      552
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      503
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      498
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      494
    15. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    16. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    18. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      469
    19. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      451
    Aihe