Kertokaapa kokemuksenne Malaronen käytöstä. Joudumme niitä syömään mahdollisesti tulevalla matkalla malarian ehkäisyksi. Tuosta merkistä ei kai tule sellaisia haittavaikutuksia, mitä joillekin on tullut Lariamista? Ovatko Malaronet pieni- vai isokokoisia? Olen huono nielemään isoja tabletteja. Esim. Buranat ei mene alas kokonaisina.
Malarone-tabletit
7
1407
Vastaukset
- näin kuulin
joiden uskotaan estävän HIV- tartunta, tungeta alakautta.
- syöneet
Lariam, eikä meille ole koskaan tullut mitään sivuvaikutuksia niistä. Meitä on neljä, ja olemme käyneet kolme kertaa Gambiassa. Lariam on suunnilleen paracetamoolin kokoinen, mutta maistuu todella pahalle! Malaronesta en voi sanoa mitään.
- Sami9999
Mulla ei ainakaan ollu Malaronesta mitään haittaa. Olen antanut itselleni kertoa, että muista voisi olla jotain haittavaikutuksia.
- pilleriäposkeen
Mulle on tulossa Afrikan reissu jonka aikana ollaan vaihtelevasti malaria alueella.Malaronen käyttöohjeella joudun syömään kolme 12 kpl pakettia.Onko joku syönyt saman määrän joskus?? Oliko yhä no-side-effects?
Hintaa on sen verran reilusti malaronella ,että lariam olisi huomattavasti halvempi vaihtoehto ,mutta parin kuukauden lariam kuuri ei innosta (aik. kokemus) - sol5
pilleriäposkeen kirjoitti:
Mulle on tulossa Afrikan reissu jonka aikana ollaan vaihtelevasti malaria alueella.Malaronen käyttöohjeella joudun syömään kolme 12 kpl pakettia.Onko joku syönyt saman määrän joskus?? Oliko yhä no-side-effects?
Hintaa on sen verran reilusti malaronella ,että lariam olisi huomattavasti halvempi vaihtoehto ,mutta parin kuukauden lariam kuuri ei innosta (aik. kokemus)Olen matkustanut afrikassa pitkiä aikoja kuukausia usea vuonna koska olen toiminut ja toimin hyväntekeväisyys järjestössä joudun olemaan alkuasukaskylissä pitempiä aikoja. HYKSIN lääkärit eivät suosittele malarone iekä lariamia pidemmäksiaikaa ja se on vielä kallistakin pyydä lääkäriltäsi doximycin niminen malarian ehkäisy. tai ostat afrikasta periltä apteekista josta saa ainakin senegalista vastaavaa mutta en nyt muista nimeä. terveisin sissi on mulla jossain se nimikin mutta en löytänyt juuri nyt jos olet vielä kiinnostunut asiasta niin kirjoittele
pilleriäposkeen kirjoitti:
Mulle on tulossa Afrikan reissu jonka aikana ollaan vaihtelevasti malaria alueella.Malaronen käyttöohjeella joudun syömään kolme 12 kpl pakettia.Onko joku syönyt saman määrän joskus?? Oliko yhä no-side-effects?
Hintaa on sen verran reilusti malaronella ,että lariam olisi huomattavasti halvempi vaihtoehto ,mutta parin kuukauden lariam kuuri ei innosta (aik. kokemus)...ensimmäisen kerran käydessäni söin Malaronea 6 viikkoa putkeen, vaikka maksimisuositus onkin ainoastaan kuukausi. En saanut siitä ainakaan mitään pahoja sivuvaikutuksia. Pientä päänsärkyä esiintyi, mutta sekin taisi johtua pääasiassa kuumuudesta ja ehkä pienestä nestehukasta. Nyt olen vuoden reissannut täällä ja olen jättänyt malaria-lääkityksen kokonaan pois, kun ei täällä kuivassa Saharassa malariaa esiinny. Etelämpänä trooppisemmilla alueilla ja pääkaupungissa Nouakchottissa kuulemma jonkin verran esiintyy.
- malarian
esto on pitkävartiset sukat ,pitkähihainen paita,hyttysmyrkky jne.
Malaronesta en saanut mitään sivuoireita mutta niitä täytyy muistaa syödä joka päivä.
Lariam-pillerillä pärjää viikon kerrallaan.Itse olen syönyt yhden Lariamin,se oli ensimmäinen ja viimeinen.Kuulun siihen yhteen tuhannesta joka saa siitä äärimmäisen rankat sivuoireet.Valvoin kolme vuorokautta vaikka väsytti koko ajan, laihduin pari kiloa ja järjetön masennus päällä koko ajan.Lääkäri määräsi Diapamia ja Malaronet Lariamin tilalle.
Jos ensimmäisen kerran syöt Lariamia niin aloita kuuri ajoissa Suomessa niin tiedät miten se sinuun vaikuttaa.
Nykyään en noita myrkkyjä enää suuhuni laita vaikka malaria alueelle matkaisinkin.On kantoja joita vastaan ne eivät tehoa.
Sitäpaitsi paikanpäältä löytyy hoitolääkkeitä,joita Suomessa ei tunneta.
Ei malaria tapa kuin lapsia,pääasiassa.Mutta paska tauti se on kun raju versio kohdalle sattuu.
nim. Kaksi malariaa sairastanut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500