Malarone-tabletit

Mommi

Kertokaapa kokemuksenne Malaronen käytöstä. Joudumme niitä syömään mahdollisesti tulevalla matkalla malarian ehkäisyksi. Tuosta merkistä ei kai tule sellaisia haittavaikutuksia, mitä joillekin on tullut Lariamista? Ovatko Malaronet pieni- vai isokokoisia? Olen huono nielemään isoja tabletteja. Esim. Buranat ei mene alas kokonaisina.

7

1370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin kuulin

      joiden uskotaan estävän HIV- tartunta, tungeta alakautta.

    • syöneet

      Lariam, eikä meille ole koskaan tullut mitään sivuvaikutuksia niistä. Meitä on neljä, ja olemme käyneet kolme kertaa Gambiassa. Lariam on suunnilleen paracetamoolin kokoinen, mutta maistuu todella pahalle! Malaronesta en voi sanoa mitään.

    • Sami9999

      Mulla ei ainakaan ollu Malaronesta mitään haittaa. Olen antanut itselleni kertoa, että muista voisi olla jotain haittavaikutuksia.

      • pilleriäposkeen

        Mulle on tulossa Afrikan reissu jonka aikana ollaan vaihtelevasti malaria alueella.Malaronen käyttöohjeella joudun syömään kolme 12 kpl pakettia.Onko joku syönyt saman määrän joskus?? Oliko yhä no-side-effects?

        Hintaa on sen verran reilusti malaronella ,että lariam olisi huomattavasti halvempi vaihtoehto ,mutta parin kuukauden lariam kuuri ei innosta (aik. kokemus)


      • sol5
        pilleriäposkeen kirjoitti:

        Mulle on tulossa Afrikan reissu jonka aikana ollaan vaihtelevasti malaria alueella.Malaronen käyttöohjeella joudun syömään kolme 12 kpl pakettia.Onko joku syönyt saman määrän joskus?? Oliko yhä no-side-effects?

        Hintaa on sen verran reilusti malaronella ,että lariam olisi huomattavasti halvempi vaihtoehto ,mutta parin kuukauden lariam kuuri ei innosta (aik. kokemus)

        Olen matkustanut afrikassa pitkiä aikoja kuukausia usea vuonna koska olen toiminut ja toimin hyväntekeväisyys järjestössä joudun olemaan alkuasukaskylissä pitempiä aikoja. HYKSIN lääkärit eivät suosittele malarone iekä lariamia pidemmäksiaikaa ja se on vielä kallistakin pyydä lääkäriltäsi doximycin niminen malarian ehkäisy. tai ostat afrikasta periltä apteekista josta saa ainakin senegalista vastaavaa mutta en nyt muista nimeä. terveisin sissi on mulla jossain se nimikin mutta en löytänyt juuri nyt jos olet vielä kiinnostunut asiasta niin kirjoittele


      • pilleriäposkeen kirjoitti:

        Mulle on tulossa Afrikan reissu jonka aikana ollaan vaihtelevasti malaria alueella.Malaronen käyttöohjeella joudun syömään kolme 12 kpl pakettia.Onko joku syönyt saman määrän joskus?? Oliko yhä no-side-effects?

        Hintaa on sen verran reilusti malaronella ,että lariam olisi huomattavasti halvempi vaihtoehto ,mutta parin kuukauden lariam kuuri ei innosta (aik. kokemus)

        ...ensimmäisen kerran käydessäni söin Malaronea 6 viikkoa putkeen, vaikka maksimisuositus onkin ainoastaan kuukausi. En saanut siitä ainakaan mitään pahoja sivuvaikutuksia. Pientä päänsärkyä esiintyi, mutta sekin taisi johtua pääasiassa kuumuudesta ja ehkä pienestä nestehukasta. Nyt olen vuoden reissannut täällä ja olen jättänyt malaria-lääkityksen kokonaan pois, kun ei täällä kuivassa Saharassa malariaa esiinny. Etelämpänä trooppisemmilla alueilla ja pääkaupungissa Nouakchottissa kuulemma jonkin verran esiintyy.


    • malarian

      esto on pitkävartiset sukat ,pitkähihainen paita,hyttysmyrkky jne.

      Malaronesta en saanut mitään sivuoireita mutta niitä täytyy muistaa syödä joka päivä.

      Lariam-pillerillä pärjää viikon kerrallaan.Itse olen syönyt yhden Lariamin,se oli ensimmäinen ja viimeinen.Kuulun siihen yhteen tuhannesta joka saa siitä äärimmäisen rankat sivuoireet.Valvoin kolme vuorokautta vaikka väsytti koko ajan, laihduin pari kiloa ja järjetön masennus päällä koko ajan.Lääkäri määräsi Diapamia ja Malaronet Lariamin tilalle.
      Jos ensimmäisen kerran syöt Lariamia niin aloita kuuri ajoissa Suomessa niin tiedät miten se sinuun vaikuttaa.
      Nykyään en noita myrkkyjä enää suuhuni laita vaikka malaria alueelle matkaisinkin.On kantoja joita vastaan ne eivät tehoa.
      Sitäpaitsi paikanpäältä löytyy hoitolääkkeitä,joita Suomessa ei tunneta.
      Ei malaria tapa kuin lapsia,pääasiassa.Mutta paska tauti se on kun raju versio kohdalle sattuu.

      nim. Kaksi malariaa sairastanut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2294
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2040
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1983
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1680
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1622
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      196
      1529
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1251
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1134
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1130
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe