nytpä kysyy tyhmä. Olemme rakentamassa talon siten, että talo "nojaa" takaosastaan kallioon (kellari siis saatetaan joutua louhimaan kallioon). Kuinka iso väli pitää jäädä kallion ja talon väliin, jotta vedet saadaan ohjattua pois?
talo kalliota
vasten
101113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
alakerrasta kallioon. Kuilua talon ja kallioseinän väliin jätettiin n 2m mikä täytettiin lekapavulla ja salaojitus 2 eri korkeuteen. Näin saadaan maanpaine mahd pieneksi ja lisäksi tuo vedenohjaus maksimoitua.
On muuten upean näköinen kun sammaleinen kallio kohoaa siinä parin metrin päässä ikkunoista toisessa kerroksessa (joka siis on 1. kallion puolelta)!
Meillä siihen louhittuun osaan jää khh, varasto/tkn sekä saunaosasto ja 1 krs asuinhuoneet on pihan puolella jotta saatiin kunnon ikkunat niihin. Eli meillä ei ole ns kellarikerrosta vaan 1. asuinkerros
kuinka paljon jouduitte louhimaan/kaivamaan ja mistä teitte ekan kerroksen (siis mikä harkko?). Saitteko käytettyä louhintajätettä tontillenne maksujen pienentämiseksi?
aloittaja
ongelma, se ei vaadi leca-papua, mutta johtaa hyvin vettä. En usko, että teidän ylempään salaojaan on vettä kertynyt. Alin salaoja vedet johtaa pois. Oliko kellarin seinä valettu betonista vai tehty leca-harkoista. Miten seinä oli käsitelty.
ja osa siitä käytettiin tien- ja talonpohjaan. Toki kymmeniä kuormia vaihdettiin sitten kevyempään tavaraan. Rahaa paloi reilu 30k€. Meillä on alakerran upotetun osan runko Leca 380 umpiharkosta, pari rautapalkkia näkymättömissä tukena ja kaikki alakerran väliseinät tehty kantavina. Etupuoli sitten RUH 200m eps
on meillä hätävarjelun liiottelua, mutta halpaa sellaista:)
Siis Leca RUH 380 harkosta tehty alakerran taka- ja sivuseinät, siihen patolevy. En muista enää laitettiinko seinään joku massa ennen patolevyä?? Voi olla että 1 kerros raplingin tyylistä tuli alle.
"Ylempi salaojaputki on meillä hätävarjelun liiottelua, mutta halpaa sellaista:)" Jos kaikki rakentaisivat tällä periaatteella niin home taloja olisi alle 10% siitä mitä niitä nykyisellään on. Kaksinkertainen salaojitus ja leca sora maanpaineen pienentämisekis ovat minunkin mielestäni varmuuden maksimointia, mutta teillä on varmasti terveellinen koti perheellenne vuosikymmeniksi eteenpäin! Tuskin jälkeenpäin harmittaa se mitä rakennus vaiheessa on sijoittanu että saa hyvän.
siihen hyötyyn verrattuna, 111m3 papua ja pari putkea. Mielellään sen maksoi. Nyt seuraamme jännityksellä samanlaiselle naapuritontille aloitettua projektia missä parhaillaan vedetään viemäriputkia mudan sekaan ilman asennus/erityshiekkoja tms. Ei niitä kuulemma tarvitse kun kaatoa on tarpeeksi?? Saas nähdä miten fixaavat talon ja kallion välin...
Jos viemäri putkessa on liikaa kaatoa niin vesi menee edellä ja kiintee tavara jää paikalleen. Seurauksena tukos. Kaatoo pitäisi olla suunnille puolesta sentistä sentti metrille. Jyrkemmät paikat hoidetaan pudotus kaivoilla joissa tavara putoaa pystysuoraan ja sitten jatkaa normaali kaadolla eteenpäin. Vihjaiseppa naapurille että ei tingi tarkastus kaivon kohdalla. On ainakin paikka mistä pääsee rassaamaan ;)
vihjailla, jouduimme jo opastamaan ettei perustuksia voi ruveta tekemään meidän kunnassa ennenkuin poikkeuslupa ja rakennuslupa on hanskassa:D Vähän on hataralla pohjalla heidän projektinsa eikä työnjohdosta tietoakaan...
Meillä on talo kallioisessa rinteessä. Kalliota louhittiin pois 400 kiintokuutiota ja ammuttiin rikki metri perustusten alle. Salaojat tuli kahteen kerrokseen, alempi anturan alle ja ylepi anturan päälle. Todellisuudessa vettä ei pahemmin tule koko kavantoon, mutta se mitä tulee valuu pois jo siellä louhoksessa, eikä nouse lähellekkään salaojia.
Tilaa jäi sokkelista kallioon alaosassa vähimmillään ehkä 50cm, sen verran varman päälle kannattaa ottaa ettei joudu ottamaan lisää perustusten tekovaiheessa. Ylöspäin matka kallioon kasvaa.
Seinä on tehty lamminkiven valueristeharkoista, alaosassa on bitumikermi ja koko seinällä patolevy. Täyttö tehtiin salaojahiekalla ja kauempaa seinästä tavallisella soralla.