Rukoilkaamme!

Atte Ateisti

Yleinen palveluohjesääntö (PALVO):

453. Katselmukseen kuuluvaan kenttähartauteen sisältyvät useasti:

-hymni
-rukoukseen soitto
-papin puhe ja rukous
-virsi ja
-rukouksen päätössoitto

Paraatin komentaja komentaa rukoukseen soiton jälkeen LAKKI – PÄÄSTÄ, LEPO. Kehotussa-nalla RUKOILKAAMME otetaan rukousasento tai asento ja päätössanalla AAMEN otetaan lepo.
Paraatin komentaja komentaa rukouksen päätössoiton jälkeen LAKKI – PÄÄHÄN, LEPO.



496. Hartauden ohjelmana on yleensä:

-raamatunlukua tai puhe
-rukous
-virsi tai musiikkia

Hartaudenpitäjä valmennetaan tehtäväänsä. Tilaisuuden alussa hartauden pitäjä siirtyy joukon eteen ja palaa paikalleen hartauden jälkeen.

497. Ulkona pidettävässä hartaudessa komennetaan enne hartauden aloittamista LAKKI – PÄÄSTÄ, LEPO ja virren jälkeen LAKKI – PÄÄHÄN, LEPO

Lakki voidaan pitää sään vaatiessa päässä koko hartauden ajan. Kehotussanalla RUKOIL-KAAMME otetaan rukousasento tai asento ja rukouksen päätössanalla AAMEN tehdään lepo.

6

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskomatonta!

      Ihmiseltä on viety oma ajattelukyky siinä vaiheessa totaalisesti, kun tuollaiseen paskaan osallistuu.
      Joissakin kuvissa tuo varusmiesten rukoiluasento on ollut polvillaan.

      HÄVETKÄÄ TYPERÄT VARUSMIEHET ! Teissä ei ole miestä pätkääkään, saatanan lampaat!

      • sivari on luusereille!

        Väitätkö ettei varusmiehissä ole miestä? on heissä sentään miestä käydä armejan mielummin kuin mennä jonnekkin typerään siviilipalvelukseen, jonne menee isänmaattomat huonokuntoiset nörtit.


      • K09-II

        Onko sinun mielestäsi siviilipalveluksessa sitten pelkkiä ateisteja?
        Enpä usko


      • K09-II

        Onko sinun mielestäsi siviilipalveluksessa sitten pelkkiä ateisteja?
        Enpä usko


      • voi sanoa
        sivari on luusereille! kirjoitti:

        Väitätkö ettei varusmiehissä ole miestä? on heissä sentään miestä käydä armejan mielummin kuin mennä jonnekkin typerään siviilipalvelukseen, jonne menee isänmaattomat huonokuntoiset nörtit.

        mieheksi, joka voidaan komentaa polvilleen rukoilemaan joitakin jumalia!
        Se on vähintäänkin yhtä suuri häpeä, kuin olla palkattomassa sivariorjatyössä vuoden.


    • reservnalik

      Armeijassakaan ei ole pakko osallistua uskonnon harjoittamiseen. Kirkkoon kuulumattomien osalta homman pitäisi olla täysin selvä. Ilmoitus yksikön johdolle riittää. Papin tuntien sijaan on sotlaskurattorin tai yksikön johtajan pitämät oppitunnit..

      Mutta perustuslain mukaan kenenkään ei ole pakko osallistua uskonnon harjoittamiseen, joten myös kirkkoon kuuluva voi ilmoittaa, että hän jää kirkkoon kuulumattomien mukana hartaushetkien ja joukkorukoilutamisten ulkopuolelle.

      Alokasajan lopussa annetaan sotilasvakuutus tai -vala. JOkainen voi itse valita, kumman antaa. Sotilasvakuutus on asialliselta sisällöltään sama kuin sotilasvala, mutta valaan on lisätty varsinaiseen asiaan liittymättömät, uskonnolliset "kaikkivaltiaan kautta" -lisäkkeet.

      Toivottavasti kirkkoon kuulumattomat nykyään uskaltavat sanoa valitsevansa sotilasvakuutuksen. Armeijalle kyllä kelpavat ei-uskiksetkin. Ja toivottavasti kirkkoon pienennä liitetyt, jotka eivät ole vielä eronneet kirkosta, mutta jotka eivät oikeesti usko ev.lut. uskontunnustukseen, uskaltavat valita uskonnottoman vaihtoehdon sotilallisessa juhlallisuudessa.

      Sotilasvakuutuksen antajat eivät myöskään osallistu kenttähartauteen. Mutta he liittyvät muotoon ohimarssia varten. Omaiset siis voivat katsoa oikansa tai tyttärensä uljasta marssia... :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      163
      3204
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      501
      2665
    3. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      37
      1427
    4. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      101
      1359
    5. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      22
      1201
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      1109
    7. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1018
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      120
      998
    9. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      47
      996
    10. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      35
      911
    Aihe