Kohtalotovereita?

huuhu

Kuulostaa ehkä tyhmältä, mutta olen hieman kateellinen teille keliaakikoille, joilla oli oireita, ja jotka aloitte voimaan paremmin gluteenittomalla dieetillä. Kysyisinkin nyt, onko kohtalotovereita, keliaakikkoja, joilla ei ollut mitään oireita, mutta tohtori määräsi gluteenittomalle dieetille?

Homman nimi on tämä: minulla on tyypin 1 diabetes, joten tutkittiin keliakiavasta-aineet, koska on diabeetikoilla yleistä. Veriarvot koholla, otettiin koepalat, nukka kunnossa, diagnoosi: ei keliakiaa, saa syödä kotimaisia viljoja. Noh, muutaman vuoden päästä, kun veriarvot edelleen vaan korkeat, uudet koepalat, ja sitten vielä perään uudet, koska lääkäri halusi valmistaa, että ensimmäiset otettiin oikein, koska nukka edelleen kunnossa, vaikka veriarvot koholla. Lääkäri lähetti koepaloja vielä jonnekin kauemmaskin tutkittavaksi. Nukka oli aivan kunnossa, jotain ihme "soluja" sieltä löytyi, ei oikein käynyt asia selväksi, ja sitten lääkäri päätti, että kun veriarvot on niin koholla, niin aloitetaan dieetti, vaikka nukka onkin kunnossa, "ettei sitten mene myöhemmin huonoon kuntoon".

Ei siis oireita, nukka kunnossa ja lisäksi äidilläni ja äidinäidilläni on molemmilla ollut lähes koko ajan veriarvot koholla, mutta nukka kunnossa, eikä ole lääkärit pistänyt dieetille. Mammani on jo iäkäs, ja erittäin terve, vaikka on koko elämänsä vehnää jne. syönyt. Mietin vain, voisiko nämä kohonneet veriarvot olla vain "sukuvika" ja diagnoosi tuli, koska lääkäri niin innokkaasti halusi todeta minulla kyseisen taudin? Diabetekseni varmaan vaikutti paljon asiaan, koska diabeetikoilla keliakia on yleistä. Harmittaa vaan, jos loppuelämäni olen tällä melko hankalalla dieetillä, vaikka ei tarvitsisi :/ Voisin tietysti syödä normaalisti ja käydä ottamassa koepalat joka vuosi, niin kauan kuin nukka pysyy kunnossa, mutta itse koin koepalan oton erittäin epämiellyttäväksi, eikä oikein innosta tehdä siitä vuotuista tapahtumaa.

4

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • affaa333

      Siis itselläni en ole huomannut dietistä mitään hyötyä sen jälkeen kun rupesin käyttämään gluteenitonta ruokavaliota ja harmittaa joka kerta jossain kun muut näkee syömässä jotain sellasta mitä ennen voin syödä :( keliakiani todettiin vielä vahingossa jostain veriarvoista katottiin ja sitten olinkin jossain testeissä?

    • jokuhuuhaa

      Itselläni ei koskaan ollut mitään oireita, mutta huomattiin kun siskollani todettiin keliakia (hänellä oli sitten niitä oireita). Suoraan sanottua vituttaa kyllä tämä kun ei voi normaalisti syödä ja muutenkin. Toivottavasti pian keksittäisiin joku lääke kealiakiaan, että vois normaalisti syödä. Sillä tulisihan se paljon halvemmaksi kun nyt lama-aikaa elellään. Lisäksi Valtio vois maksaa keliakikoille korvausta, koska heillä on niin helvetin paska elämä väh. 100 € kuussa!

      • tuo

        21 € korvaus on lähinnä kiusaamista. "Haa-haa, ottaakaas tosta muutama ropo ja ostakaa itsellene kuiva gluteeniton leipä." Opiskelijana ottaa erityisesti päähän, kun pitäis elää vähällä rahalla, ja toi perinteinen "makaroni&tonnikala", joka terveille on ihan ilmasta, mutta itse joudun maksamaan makaronista maltaita.


      • pystyyn
        tuo kirjoitti:

        21 € korvaus on lähinnä kiusaamista. "Haa-haa, ottaakaas tosta muutama ropo ja ostakaa itsellene kuiva gluteeniton leipä." Opiskelijana ottaa erityisesti päähän, kun pitäis elää vähällä rahalla, ja toi perinteinen "makaroni&tonnikala", joka terveille on ihan ilmasta, mutta itse joudun maksamaan makaronista maltaita.

        Pitäisi laittaa adressi menemään kansanedustajile keliakiakorvauksen nostamiseksi ja että se sidottaisiin indeksiin. Etenki opiskeliat ja muuten vähätuloiset kärsii aivan liikaa g tuotteiden kallista hinnoista. Aivan naurettava tuo 21 euron avustus.. eihän sillä saa kuin pari pakaste sämpylää kaupasta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      107
      3451
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      205
      3119
    3. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      143
      2927
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      220
      2487
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      133
      1965
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      213
      1913
    7. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1762
    8. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1279
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      204
      1174
    10. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      88
      1155
    Aihe