Olen tässä jo tovin miettinyt, että miten aseluvan määräaikaisuus oikein "pelastaa Suomen hulluilta aseharrastajilta"?
Kenelläkään ajatuksia?
Kenelläkään ajatuksia?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaiken muun huvittavan lisäksi Jokelan ja Kauhajoen terroristeilla molemmilla oli määräaikaiset hallussapitoluvat. Määräaikaiset luvat aiheuttavat siis joukkomurhia. Tämä on se sama logiikka jota virkamiehet toistavat: mitä enemmän aseita sitä enemmän väkivaltaa. Tuo logiikka on jo tutkimuksen kautta todistettu vääräksi. Aseiden määrä ja aseellinen väkivalta eivät korreloi:
Would Banning Firearms Reduce Murder and Suicide: A Review of International Evidence, Harvard Journal of Law & Public Policy, vol. 30, pages 651-694.
Määräaikainen aselupa pelastaa maamme hulluilta aseharrastajilta ainoastaan siinä tapauksessa että on varmuudella selvitettävissä kuka on hullu tai on täydellä varmuudella etukäteen selvitettävissä kenestä tulee hullu ko. määräajan puitteissa.
Siis jos määräaika on vaikkapa vuosi niin täytyisi pystyä 100% varmuudella tutkimaan että tuleeko aseluvan hakija hulluksi tuon vuoden kuluessa vaiko ei.
Poliisi tarvitsee siis erehtymättömän kristallipallon josta näkee tulevaisuuden. Lainaisiko Milla-Magia omaansa? Kukaan lääkäri tuollaisia takeita ei nimittäin pysty antamaan.
Tuohon määräaikaisuuteen on vain yksi oikea nelikirjaiminen selitys, josta vespasianus aikoinaan totesi: Pecunia non olet.
Se on 32 euroa laaki tällä hetkellä, pääministeriä tuuraava torakka varmaan mielellään säätäisi määräaikaisluvat uusittaviksi viikoittain...