GS 2006 ilmastointi ei toimi

ei tiisdfsdfsdf

GS 2006 ja ilmastointi ei toimi (taas). Kävin tarkistamassa nesteet => OK.

Viime kesänä oli sama ongelma jolloin Keskusautohalli luki vikatiedot (= resetointi???) jonka jälkeen alkoi toimimaan. Eli mitään vikaa ei ollut ohjelmisto ei vain suostunut käynnistämään ilmastointia talven jälkeen.

Nyt auto on 3 vuotta vanha ja rutisevat että saman vian korjaaminen uudestaan ei kuulu takuuseen enään. Onko ko vikaa ollut muillakin ilmastoinnin kanssa? Jos löytyy riittävästi ohjelmointivikoja niin mennee tyyppivian piikkiin..

7

3603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuitenkaan.

      Autoja valmistetaan 10-100xtuhansia kappaleita. Jos nyt muutamissa ei ilmastointi toimi kun olet sitä ollut käyttämättä talven, se tuskin on tyyppivika vaikka niitä sitten 10 tai satoja..ehkä sitten jos tapauksia on tuhansia.

      Eiköhän tuo ole rellulle ihan hyvä jos kolme vuottakin toimi.

      • mja

        Kirjoittajat eivät kerro, tapahtuiko AC-napista painaessa mitään, syttyikö AC-valo tai AC-merkki, menikö AC:n rele päälle (kuuluuko moottiritilasta magneettikytkimen naksahdus) vai eikö tapahdu mitään kun AC:ta painaa?

        Itselläni 04 Scenicissä alkoi tänä keväänä kuulua ilmastoinnista ulinaa tai jurnutusta, joka muuttuu moottorin kierrosluvun mukaan. Ulina loppuu heti kun AC:n panee pois päältä. AC kyllä sinänsä toimii, eli kylmää tulee, mutta toi jurnutus panee ihmettelemään. Onko kellään tietoa mikä siellä ulisee?

        PS.
        Kakkosmallin Sceniciä valmistui 2004 - eteenpäin n. 350 000 kpl/v Douain tehtaalla Ranskassa- eli sikäli olet oikeassa. Varmaan nyt on tuotanto pienempi.


    • toiminut

      Talven jälkeen ilmastointi ei suostunut toimimaan eli ei tullut kylmää. Viime vuoden keväällä oli sama juttu. Viime vuonna oli joku ohjelma vika, tänä vuonna vaihtoivat johtosarjan joka meni jonkun kampanjan piikkiin. Auto scenic 2.0T -06.

      • M ja GS 04

        Kysynkin samalla että mikä olisi hyvä ilmastoinnin huoltopaikka pk-seudulla?
        Bilian tarjous 149e AC-huollosta aineesta olisi yksi vaihtoehto mutta mutta...


      • nii6544n

        Sama vika. Kahtena vuonna peräkkäin ilmastointi ei vain käynnisty. AC nappia paineltu ja kaikki on periaateesas kunnossa, mutta ei vain lykkää kylmää. Auto scenic -06


    • Gran scenic altitude -05

      Moro
      alkoi viime keväänä ja mulla vuoden aikana n10 käyntiä pajalla kyseisestä syystä.
      Tarina lähtee kuulema siitä että ensin oli rellulla huono softa, jos kompura pääs kuivaksi -->leikkas kiinni ja kone remonttiin. ja softasta muutettiin varovaisempi joka sulkee kompuran ettei vahinko satu. ja tän tyypin softa on tässä vuosimallissa. ilmastointi ei toiminut ja softa päivitettiin ja vikakoodit kuitattiin n6 kertaa (noin viikon välein). koitettiin ylitäyttöä , magneetti kytkimiä vaihdettu ym.ym... Ja kun ei auttanut vaihdettiin koko kompura mikä autto loppukesän. ja keväällä -09 kun tuli taas lämmin niin huomas että ei toimi. (vaikka olin tarkoituksella käyttänyt talvella usein) vaihdettiin joku johtosarja missä varmasti on vika ja silti ilmastointi taas seis. Lopulta tuli maahantuojalta kaveri ja teki mulle autoon uuden oman softan (muutti raja-arvoja) ja nyt toiminut kuukauden jo! uskalsi kuulema tehdä uuden ohjelma kun kaikki osat jo vaihdettu. Ja kaikki mennyt tehdas ? takuuseen, melkein joka kerta myös sijais autokin. on muuten työsuhde ja huoltoleasing. että näin.

      on ollut muutakin remppaa, mm joku vt-pyörästö uusittu, hinta rahalla olisi ollut 2600e että huhuh...

    • Jo kolmas grandi

      Samaa vikaa täällä. GS 2.0T 2007. Kompura ei lähtenyt käyntiin ja elättelin toivoa, että järjestelmän täyttöhuolto auttaisi. Näin ei käynyt, joten ajoin pirssin samantien Keskusautohalliin ja siellä tiedettiin heti mistä kiikastaa. Uskalsivat resetoida vian muistista, kun vakuutin että täyttöhuolto oli asiallisesti tehty. Pari minuuttia ja taas on viileetä. Eivät antaneet takuuta, etteikö vika toistuisi. On kuulemma aika herkäksi viritetty kompuran suojaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3558
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      28
      1984
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1471
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1177
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      982
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe