D80 ja SB600, etsimen erikoinen näyttö

Onko normaalia, että D80:n etsin väittää aina SB600- salamalla kuvaa otettaessa kuvan alivalottuvan vähintään 1/3EV:n verran? Usein alivalotusnäyttö on aivan "tapissa" eli niin pitkällä oikealla kuin voi. Kuvat onnistuvat kuitenkin, eli todellisuudessa eivät alivalotu ainakaan niin paljoa.
ISO on yleensä 500, ohjelmana P ja valotuksen mittaustapana ohjeen suosittama keskustapainotettu matriisi.
2442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Valotusmittari näyttää ns. vallitsevaa valoa, eli sitä, miten kuva valottuisi ilman salamaa. Ei salaman valotusta voi mitata rungon omalla valotusmittarilla vaan esim. studiokuvauksessa käytettävien studiosalamoiden valotus mitataan erillisellä salamamittarilla. Salamamittarin käyttö ei "käsisalamalla" ole tarpeen vaan kameran automatiikka hoitaa salamatehon oikean annostelun.
P-ohjelmalla pisin valotusaika salaman ollessa kytkettynä on Nikoneissa 1/60s, siis oletusarvona. Sitä voi muuttaa pidemmäksi valikoista. Sen vuoksi esim. hämärässä huonetilassa vallitseva valo saattaa alivalottua. Salama valottaa kohteen sinänsä oikein mutta annostelemalla sekaan sopivasti vallitsevaa valoa, saadaan miellyttävämpi vaikutelma.
Kokeile muuttaa tuota asetusta ( valotusaika salamalla pidemmäksi, 1/30s tai jopa 1/15s. Vaihtoehtoisesti säädä valotusarvot käsin ( M- asetus ). Kokeile esim. valotusaikaa 1/30 ja aukkoa 5.6. Pitäisi tulla enemmän tilassa olevaa valoa mukaan.

Äänestä
  • ...hyvästä vastauksesta. Noinhan se tietysti menee, mutta jotenkin kuvittelin nykykameroiden olevan tässäkin erikoisen fiksuja. Niin fiksuja, että huomaisivat salaman olevan käytössä ja ajattelisivat ettei nyt tarvitse näyttää mitään. Pidin nääs pitkän tauon filmikuvauksen ja digiajan välissä, nyt filmi-Nikonit pöyttyvät kaapissa. Pitääpä hetimiten kokeilla noilla pidemmillä ajoilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ew kirjoitti:

Onko normaalia, että D80:n etsin väittää aina SB600- salamalla kuvaa otettaessa kuvan alivalottuvan vähintään 1/3EV:n verran? Usein alivalotusnäyttö on aivan "tapissa" eli niin pitkällä oikealla kuin voi. Kuvat onnistuvat kuitenkin, eli todellisuudessa eivät alivalotu ainakaan niin paljoa.
ISO on yleensä 500, ohjelmana P ja valotuksen mittaustapana ohjeen suosittama keskustapainotettu matriisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu