Mistä johtuu että windows 98se käynnistyy ihan tajuttoman hitaasti? käynnitymisen kesto ajoittuu haarukkaan 15-45 minuuttia... aika kuluu ikkunassa jossa on windowsin logo... onko jonkun tietokoneen osan huonous tai mahdollinen vika ongelman aiheuttaja? muuten toimii ongelmitta...
käynnistymisestä
kurko
6926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
onko koneessasi verkkokortti, mutta ei kaapelia kiinni, saattaa hidastaa semmoinenkin
Varmaan on monta asiaa poskellaan et ehkä winkun asennus uudestaan olis paras vaihtoehto;ehkä kannattaa asentaa ens vanhan päälle mut kuten sanoin ala alusta ,sit jos ei pelaa asia on taas uus.
eipä hyödytä ei...
osaat sivuuttaa noi pölvästit huomiotta, kuoliaaksi vaikeneminen on yleensä paras tapa.
Tosiaan epänormaalia noin hidas käynnistyminen, vaatii tosi pitkää pinnaa.
On melkoinen urakka laittaa kaikki uusiks, mutta aloittaisin kaivelemalla tietoa kun kone v i h d o i n käynnistyy. Ohjauspaneelista järjestelmä ja laitehallinta, onko kysymysmerkkejä?
Turvapuoli, virustorjunta, adware-torjunta, verkkoajurit.
Oliskohan syytä käynnistää vikasietotilaan ja valita "kirjaa logiin" tai jotain sinnepäin (on jo vähän aikaa kun 98 oli koneessa...) ja tutkiskella logista mikä mättää. Tai valinta , jossa kone kysyy jokaista vaihetta" ladataanko kaikki windows ajurit-tyyliin" (step by step).
Jos noilla tarkistuksilla et pääse eteenpäin, levy tyhjäksi ja asennus puhtaalle "pöydälle".
Tsemppiä. kyllä se siitä!
Eivät nämä typerykset siitä vaikenemisesta mitään ymmärrä. Eiköhän ainoa keino ole,että kielletään kaikilta laitoshoitotapauksilta netin käyttöoikeus ja lopuille täytyisi tohtorien löytää passelimpi nuppilääke.
Oletko antanut antivirusohjelman skannata koko kovon läpi?
Kokeile myös käynnistää vikasietotilaan - paina "Ctrl-näppäintä" käynnistäessä ja valitse vikasietotila.
HUOM! Ennen toimenpidettä katkaise yhteys nettiin! Aja sitten Scandisk- ja Eheytysohjelma ja testaa uudelleenkäynnistystä.
Jos sama vika jatkuu niin irroita pois kaikki ylimääräiset kortit; (tarkista ensin että ajurit ovat tallella tai hae ne uudestaan netistä, esim. http://www.mbnet.fi/ajuriapaja/etusivu.asp ) modeemi, verkkokortti, äänikortti, ym. ja laita se kovo yksin omalle IDE-kapelille. Kokeile taas käynnistystä.
Jos vika jatkuu ja tiedät että Windows on virusvapaa niin voit kokeilla asentaa se Windows uudestaan kovolle. Mitään ei tule häviämään asetuksistasi tai tiedostoistasi.
Jos ei tästäkään ole ollut hyötyä on ehkä parasta että tyhjennät kovon formatoimalla levyn ja asentamalla Windowsin täysin puhtaalle levylle.
Windows 98:n asentaminen uudelleen:
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;fi;250928
Onnea jatkoon!