Porvoon Oslan voisi jakaa osiin ja palauttaa Loviisan seudun osuuskunnat, jotka liitettiin Oslaan. Osla on niin Porvoo-keskeinen eikä väkitä muiden alueiden osuuskuntalaisisita.
Porvoon Osla
6
793
Vastaukset
- Alsosla
...HOKkiin, on nimittäin hinnat Oslassa sen verran kovat, että kannattaa työmatkan varrelta Vantaalta kantaa ruoka kotiiin.
- KK-58
Porvoossa on kuulemma joku Osla bänditapahtuma, jossa on Eppu ja Leevings. Meidän kulmilla ei ole mitään tietoa missä ja milloin.Ja onko jotenkin kutsuvierastilaisuus vain porvoolaisille. Vois osla järjestää jotakin Loviisassa tai Pernajassa, vaikka uuden ABC:n pihalla.
Porvoolaiset oslan asiakkaat saavat sähkölaskusta hyvät bonukset Porvoonenergialta, mutta Loviisan seudun asukkaat eivät saa mitään koska täällä jakeluyhtiö on kymenlaaksonsähkö. Alkaa tuntua siltä, että elantokin oli parempi osuuskunta kuin osla loviisalaisille.- Lilbå
speedway kirjoitti:
Onko se niin vaikeeta?
http://www.oslalive.fi/Löytyihän se juttu netistä. Valitettavasti vasta nyt, kun tsembalot ovat ohi.
Selasin tämän seudun paikallislehtiä Lovaria ja Östraa, mutta ne eivät tästä Porvoon Oslan tapahtumasta ilmeisesti maininneet sanallansakaan eikä ollut mitään tiedotusta täällä lehdissä. - Åslan jäsen
Lilbå kirjoitti:
Löytyihän se juttu netistä. Valitettavasti vasta nyt, kun tsembalot ovat ohi.
Selasin tämän seudun paikallislehtiä Lovaria ja Östraa, mutta ne eivät tästä Porvoon Oslan tapahtumasta ilmeisesti maininneet sanallansakaan eikä ollut mitään tiedotusta täällä lehdissä.Åslalla oli taas hieno ohjelma, jossa pääosissa oli mm. Sotta ja Pytty / Sås och Kopp -orkestern. Minusta tuntuu, että me enemistöporvoolaiset ja itäuusmaalaiset ansaitsisimme tasapuolisesti kaksikielisen osuuskunnan. Ei ruotsalaisvaltaista. Jos se ei halua Åsla olla, niin perustetaan rinnalle oma.
- shamrock
menihän se jo, niin että myöhässähän tämä tulee mutta todellakaan ei ollut mikään
pelkkä kutsuvierastapahtuma, liputkin kun olivat myynnissä ihan Lippupalvelussa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1156157Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto595103SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103596Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193141SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561