Porvoon Osla

Lapinjärven osuuskunta

Porvoon Oslan voisi jakaa osiin ja palauttaa Loviisan seudun osuuskunnat, jotka liitettiin Oslaan. Osla on niin Porvoo-keskeinen eikä väkitä muiden alueiden osuuskuntalaisisita.

6

793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alsosla

      ...HOKkiin, on nimittäin hinnat Oslassa sen verran kovat, että kannattaa työmatkan varrelta Vantaalta kantaa ruoka kotiiin.

    • KK-58

      Porvoossa on kuulemma joku Osla bänditapahtuma, jossa on Eppu ja Leevings. Meidän kulmilla ei ole mitään tietoa missä ja milloin.Ja onko jotenkin kutsuvierastilaisuus vain porvoolaisille. Vois osla järjestää jotakin Loviisassa tai Pernajassa, vaikka uuden ABC:n pihalla.

      Porvoolaiset oslan asiakkaat saavat sähkölaskusta hyvät bonukset Porvoonenergialta, mutta Loviisan seudun asukkaat eivät saa mitään koska täällä jakeluyhtiö on kymenlaaksonsähkö. Alkaa tuntua siltä, että elantokin oli parempi osuuskunta kuin osla loviisalaisille.

      • speedway

      • Lilbå
        speedway kirjoitti:

        Onko se niin vaikeeta?

        http://www.oslalive.fi/

        Löytyihän se juttu netistä. Valitettavasti vasta nyt, kun tsembalot ovat ohi.
        Selasin tämän seudun paikallislehtiä Lovaria ja Östraa, mutta ne eivät tästä Porvoon Oslan tapahtumasta ilmeisesti maininneet sanallansakaan eikä ollut mitään tiedotusta täällä lehdissä.


      • Åslan jäsen
        Lilbå kirjoitti:

        Löytyihän se juttu netistä. Valitettavasti vasta nyt, kun tsembalot ovat ohi.
        Selasin tämän seudun paikallislehtiä Lovaria ja Östraa, mutta ne eivät tästä Porvoon Oslan tapahtumasta ilmeisesti maininneet sanallansakaan eikä ollut mitään tiedotusta täällä lehdissä.

        Åslalla oli taas hieno ohjelma, jossa pääosissa oli mm. Sotta ja Pytty / Sås och Kopp -orkestern. Minusta tuntuu, että me enemistöporvoolaiset ja itäuusmaalaiset ansaitsisimme tasapuolisesti kaksikielisen osuuskunnan. Ei ruotsalaisvaltaista. Jos se ei halua Åsla olla, niin perustetaan rinnalle oma.


      • shamrock

        menihän se jo, niin että myöhässähän tämä tulee mutta todellakaan ei ollut mikään
        pelkkä kutsuvierastapahtuma, liputkin kun olivat myynnissä ihan Lippupalvelussa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      40
      5787
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      216
      5323
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      44
      4476
    4. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4302
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      51
      4078
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3766
    7. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      85
      3680
    8. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      46
      3131
    9. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2450
    10. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      48
      2396
    Aihe