Onko vakaa? Liukuuko jo 4hv koneella, kuten mainoksessa sanotaan? Mikä sopiva koneteho? Soudettavuus? Työn laatu?
Kokemuksia Suvi 395:stä?
9
7439
Vastaukset
- Keskustelun aloittaja
paino 82kg, joten ehkä helppo laittaa talveksi maihin ja kääntää ympäri ja varmaan helpottaa keveys myös soutamista
2 airopaikkaa
moottorikaivon tyhjennys (ilmeisesti)
kuitenkin 1 lukittava paksi, voi jättää irtotankin veneeseen lukkojen taakse, ei tarvitse aina kuljettaa irtotankkia kotiin
saa 1m irtokaiteet taakse (helppo pitää kiinni ajaessa ja saa vapatelineet niihin kiinnitettyä uistellessa)
törmäyslista
jälleenmyyjä löytyisi paikkakunnalta
Nämä nyt esitteen mukaan. Tulisi ihan kalastusveneeksi suojaisille vesille meren rannikolle. Mielellään liukuisi tai muuten olisi nokka alhaalla yksin ajaessa, ettei tarvitsisi jatkopinnaa, mikä on hankala käyttää keskipenkiltä ja tarvii aina kantaa mukaan veneelle lähtiessä. Isoa konetta en viitisi hankkia ihan käyttävyyden kannalta (säilytys, paino, kulutus jne.) Mieluiten 4/5 hv koneella.
Suvi 395 esittelysivu:
http://www.termalin.fi/395_2.htm
Minulla on ollut Terhi 385, hyvä, laadukas ja tukeva vene, mutta yksin ajessa jatkopinna on tarpeen, muuten nokka nousee liikaa jo pienellä kaasulla. Lisäksi soutuominaisuudet ovat aika huonot. Ei silti uusi Terhi 385 voi olla yksi vaihtoehto.
Samalla jos on kokemuksia 4/5 hv perämoottoreista niin mitä suosittelette?- ainakaan
Terhiä mene enää hankkimaan,sitä ei saa kuin kyntämään tai sitten katsellaan taivasta. Suvi menee yksin ajettaessa vallan mainiosti "plaanissa" kunhan laittaa parikymmentä kiloa painoa keulaan,muuten on liian herkkä sivu tuulelle. Itsellä 5hv 4 tahti moottori ja pelaa kuin unelma yksin ajettaessa,sitten kun pari kaveria mukana niin vauhti kyllä laskee huomattavasti mutta pitää muistaa ettei mopolla moottoritielle.
- jousimies2
Ainakin omalla 4hp nelari jammulla Suvi kulki reilun solmun ripeämmin. Tuntui muutenkin tukevalta. Terhi 385:stä sen verta kokemusta etten yli satakiloisena pitänyt sitä kauhean vakaana. Mitä moottoriin tulee niin varmaan 5hp Honda vois olla hyvä virran ulos-ottonsa takia. Meinaan mikäli jotain kaikua tai gepsiä meinaat käytellä ja saahan siitä kulkuvaloonkin virrat mikäli hämärämpään aikaan joudut liikkumaan.
- Suvi395
jousimies2 kirjoitti:
Ainakin omalla 4hp nelari jammulla Suvi kulki reilun solmun ripeämmin. Tuntui muutenkin tukevalta. Terhi 385:stä sen verta kokemusta etten yli satakiloisena pitänyt sitä kauhean vakaana. Mitä moottoriin tulee niin varmaan 5hp Honda vois olla hyvä virran ulos-ottonsa takia. Meinaan mikäli jotain kaikua tai gepsiä meinaat käytellä ja saahan siitä kulkuvaloonkin virrat mikäli hämärämpään aikaan joudut liikkumaan.
Liukuiko 1 päällä ajettaessa? Miten 2 päällä?
- aika vaikea
Suvi395 kirjoitti:
Liukuiko 1 päällä ajettaessa? Miten 2 päällä?
mennä arvioimaan mutta itsellä 5hv nelari 395 perässä. Yksin liukuu mukavasti sopivassa kelissä(ei liikaa allokkoa) 2 päällä kulkee vielä suht mukavasti mutta kolmas ukko kyllä sitten hidastaa mittavasti. Muistetaan kuitenkin taas ettei mennä mopolla moottoritielle :-) Hyvä vene se on kokonsa ja painonsa puolesta sopii ainaki Kallalle mainiosti.
- suvi.
hyvinä puolina mm. 60 kg, liukuu hyvin pienellä voimalla ja on nautittava ajella vaikka perältä. Ei ole nokka pystyssä. Suuret törmäyspuskurit. Suosittelen etsimään samanlaisen, vaikka voikin olla vaikeaa löytää, valmistusmäärä ainoastaan 1 kpl. Valitan jampat.
- Mr 105 kg
Suvi 395 Yamaha 4 kakstahti .Yksin ajaessa liukuu hyvin jos ajaa keskipenkiltä , takana istuessa menee kuin ylämäkeen. Eli tankki etujalkatilaan ja ite keskeltä ohjaten niin vauhti lisääntyy huomattavasti
- Mullakin on
Mun suvi ei paina kun 52 kg, onko siitä jääny jotain tekovaihessa pois? Hyvin silti on kestänytl mutta en ole käyttänyt jatkovartta!
Törmäyspuskurit ei ole kyllä kovin isot, voiskohan niitä korjailla jollain silikoonilla?
- 4hvSuzuki
Yksin ajettaessa peräpenkiltä suvi 395 liukuu tosi nätisti ainakin 2-tahti neliheppasella kun pulttaa hydrofoilit tms. siivekkeet moottoriin kiinni. Ilman ko siipiä ei toiminut kuin keskipenkiltä ajettaessa ja perältä ajettaessa keulapainon kanssa jotenkuten. Nyt siipien kanssa kulku todella ripeää noin pienelle moottorille. Meno muuttui myös huomattavasti vakaammaksi. http://www.motonet.fi/web/guest/muut#query=hydrofoil
Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022774Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246870Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20869Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka299854Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies95846Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93729